Podkarpackie: Fundacja Rozwoju Wsi Polskiej przeprowadzi szkolenia dla KGW

Autor: PAP 25 września 2020 14:00

Podkarpackie: Fundacja Rozwoju Wsi Polskiej przeprowadzi szkolenia dla KGW Szkolenia realizowane są przez fundację wspólnie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego w ramach projektu "Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich II/ fot. shutterstock

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (FEFRWP) przeprowadzi szkolenia dla Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) z 9 województw. Fundacja wciąż czeka na zgłoszenie chętnych KGW.

Szkolenia realizowane są przez fundację wspólnie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego w ramach projektu "Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich II". W tym roku skierowane są do przedstawicieli KGW z 9 województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, śląskiego, łódzkiego, podkarpackiego oraz lubelskiego

Jak poinformował PAP prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej Krzysztof Podhajski, KGW od kilku lat przeżywają swój renesans.

"Coraz częściej stają się liderem w swoich środowiskach i podejmują szereg różnych inicjatyw na rzecz nie tylko swych członków, ale również społeczności lokalnych. Bardzo duże zainteresowanie szkoleniami dla Kół w ubiegłym roku utwierdza nas w przekonaniu o potrzebie kontynuacji takich działań" - dodał.

Podhajski podkreślił, że celem szkoleń jest zapewnienie KGW merytorycznego wsparcia oraz pomoc w rozwiązywaniu najważniejszych problemów i wątpliwości, które pojawiają się w ich bieżącej pracy.

Podczas jednodniowych szkoleń realizowanych w każdym z 9 województw uczestnicy będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu m.in. krajowych i unijnych systemów jakości żywności; istoty krótkich łańcuchów dostaw, dziedzictwa kulinarnego oraz znaczenia produktów lokalnych i tradycyjnych.

Podczas szkoleń uczestnicy poznają również możliwości tworzenia partnerstw z innymi organizacjami z sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego oraz możliwych źródeł finansowania swojej działalności.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają tylko koszt dojazdu. Szkolenia zostały zaplanowane na okres październik - listopad 2020. Jednak, jak podkreślają organizatorzy, realizacja każdego spotkania będzie uzależniona od aktualnej sytuacji związanej z pandemią Covid-19.

Po zakończeniu szkoleń część Kół zostanie zaproszona do przeprowadzenia warsztatów kulinarnych w szkołach podstawowych oraz szkołach kształcących w kierunkach gastronomicznych w swoich regionach. Warsztaty będą służyć przekazaniu najmłodszym oraz przyszłym adeptom sztuki kulinarnej nie tylko zalet wykorzystywania produktów lokalnych i tradycyjnych w kuchni polskiej, ale także przedstawieniu im tajników i przepisów należących do lokalnego dziedzictwa kulinarnego.

W ramach projektu "Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich" w szkoleniach i warsztatach prowadzonych od 2018 roku udział wzięło blisko 480 członków KGW z całej Polski. W 2019 roku szkoleniami zostały objęte Koła z 7 województw (mazowieckiego, wielkopolskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz opolskiego).

Szkolenia są finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

Koła Gospodyń Wiejskich organizują życie społeczne i kulturalne na obszarach wiejskich. Na mocy ustawy Koła mogą działać także w miastach do 5 tys. mieszkańców. Przysługują im analogiczne uprawnienia jak Kołom działającym na obszarach wiejskich. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI