Podkarpackie: 400 tys. zł za szkody zwierząt chronionych

Autor: PAP 17 listopada 2021 11:37

Podkarpackie: 400 tys. zł za szkody zwierząt chronionych Podkarpackie: 400 tys. zł za szkody zwierząt chronionych od początku roku/ fot. unsplash

Blisko 400 tys. zł zapłacił od początku roku rolnikom na Podkarpaciu Skarb Państwa za szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione: wilki, bobry, niedźwiedzie, rysie i żubry. "Jest to o 40 tys. zł mniej niż rok temu" - powiedział w środę PAP rzecznik RDOŚ w Rzeszowie Łukasz Lis.

Straty spowodowane przez wilki wyniosły ponad 191 tys. zł, bobry - 119 tys. zł, niedźwiedzie - 80 tys. zł, rysie - prawie 4000 zł, a żubry - nieco ponad 3000 zł.

Szkody zwierząt chronionych

"Otrzymaliśmy ponad 250 zgłoszeń dotyczących szkód wyrządzonych przez zwierzęta gatunków chronionych. W większości są one spowodowane przez wilki i bobry" - mówił rzecznik rzeszowskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Dodał, że przed rokiem w listopadzie "było ponad 270 zgłoszeń, których liczba na koniec roku wyniosła ponad 300".

Spada ilość zgłaszanych szkód

Jak zaznaczył rzecznik, "najwięcej zgłoszeń dotyczyło aktywności wilków; przy czym zauważalny jest trend spadkowy w ilości zgłaszanych szkód".

W jego ocenie "zjawisko to należy wiązać z dystrybucją zabezpieczeń, m.in. siatek, elektrycznych pastuchów czy fladr, które od początku funkcjonowania RDOŚ sukcesywnie są przekazywane hodowcom". "Wspiera nas w tym WWF Polska. W latach 2021-2023 planujemy zakupić zabezpieczenia na kwotę prawie 600 tys. zł" - zauważył Lis.

Zwrócił uwagę, że "widoczny jest również spadek szkód wyrządzonych przez bobry; od trzech lat są na zbliżonym poziomie, ok. 100". "Dla porównania w 2018 roku zanotowano 211" - przypomniał.

Z kolei w przypadku szkód powodowanych przez niedźwiedzie obserwuje się nieznaczny wzrost. "Jednak pod względem finansowym ich poziom utrzymuje się na podobnym poziomie" - dodał rzecznik RDOŚ.

Natomiast szkody wywołane przez wilki dotyczą przede wszystkim strat w pogłowiu zwierząt gospodarskich, głównie owiec. "W tym roku wysokość odszkodowań za szkody wilcze jest blisko 100 tys. zł niższa niż w roku poprzednim" - zauważył Lis.

Straty wyrządzane przez bytującą w Bieszczadach górską populację żubra wycenione zostały na ponad 3000 zł.

"Od wielu lat najmniej problemów mamy z rysiami. W tym roku bilans strat powodowanych przez rysie to dwa jelenie, jeden daniel i 10 kur" - wyjaśnił Lis.

Za zniszczenia dokonane przez zwierzęta chronione płaci Skarb Państwa, a za szkody zwierzyny łownej - koła łowieckie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI