PIP sprawdza legalność zatrudnienia cudzoziemców

Autor: PAP 09 sierpnia 2021 13:32

PIP sprawdza legalność zatrudnienia cudzoziemców PIP kontroluje legalność zatrudnienia cudzoziemców/fot. shutterstock

Inspektorzy PIP w Opolu przeprowadzili 80 kontroli, których głównym celem było sprawdzenie legalności zatrudnienia cudzoziemców a także bezpieczeństwa młodocianych przy pracach sezonowych.

Od początku wakacji pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu sprawdzają legalność zatrudnienia oraz bezpieczeństwo pracy młodocianych zatrudnionych przy wykonywaniu prac sezonowych - poinformował Dawid Rusak, rzecznik PIP w Opolu. Do soboty przeprowadzono 80 kontroli, w wyniku których wystawiono 16 mandatów, wydano 9 środków wychowawczych (ostrzeżenia, pouczenia) oraz w jednym przypadku skierowano wniosek o ukaranie do sądu.

PIP monitoruje legalność zatrudnienia cudzoziemców

Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu Tomasz Krzemienowski, podkreślił, że wbrew potocznej opinii, inspektorzy pracy wykonują swoje obowiązki także poza oficjalnymi godzinami pracy urzędu i w dniach ustawowo wolnych od pracy.

- W okresie wakacyjnych tysiące młodych osób dorabia w różny sposób. Zdarza się, że pracodawcy czy to w wyniku źle rozumianej oszczędności, czy braku znajomości przepisów, czasem wykorzystują pracowników, narażając ich na szkody materialne, a nawet fizyczne. Naszą rolą jest przede wszystkim zapobieganie takim sytuacjom - powiedział Krzemienowski.

Inspektorzy "nadal będą odwiedzali nie tylko place budowy, gdzie okazyjnie dorabiają młodzi ludzie, ale także popularne miejsca wypoczynku, w których często na czas wakacji przy różnego rodzaju pracach czy usługach zatrudniani są uczniowie i studenci".

Jak poinformował rzecznik regionalnej jednostki PIP w Opolu, szczególnym nadzorem zostaną objęte podmioty działające w branży gastronomicznej, w tym w miejscach masowego wypoczynku. Inspektorzy przyjrzą się również przedsiębiorcą działającym w sektorze budownictwa, rolnictwa, sadownictwa, ogrodnictwa oraz hotelarstwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI