PIORiN: producenci zainteresowani eksportem jabłek na Tajwan muszą dokonać rejestracji do 30.04.www.sadyogrody.pl/ PIORiN - 08 kwietnia 2019 14:27


Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o finalizacji procedury analizy ryzyka dla jabłek przeznaczonych na eksport na Tajwan, dla których zostały uzgodnione importowe wymagania fitosanitarne pomiędzy Głównym Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa i Biurem ds. Kontroli Zdrowia Zwierząt i Roślin oraz Kwarantanny (BAPHIQ).


Zgodnie z wymaganiami importowymi Tajwanu, w 2019 r. przed rozpoczęciem sezonu eksportowego (sezon eksportu jabłek wyprodukowanych w Polsce trwa od 1 września do 31 sierpnia roku następnego) przedstawiciele BAPHIQ przeprowadzą w Polsce audyt w miejscach produkcji – sadach oraz pakowalniach/przechowalniach, którego celem jest sprawdzenie czy ustalone wymagania fitosanitarne zostały wdrożone przez zainteresowane podmioty. Jednocześnie, zgodnie z ustalonymi wymaganiami, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest zobowiązany do przekazania BAPHIQ listy zarejestrowanych podmiotów najpóźniej do dnia 10 czerwca każdego roku.

W związku z powyższym, Główny Inspektorat informuje zainteresowanych eksportem jabłek na Tajwan – producentów jabłek oraz podmioty zajmujące się ich pakowaniem/przechowaniem, o terminie rejestracji, który upływa w dniu 30 kwietnia 2019 r. Rejestracji dokonują oddziały wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa, które udzielą również szczegółowych informacji związanych z wymaganiami Tajwanu dla tego produktu - informuje PIORiN.