PIORiN podejmuje działania w związku z wojną na Ukrainie

Autor: www.sadyogrody.pl/ PIORiN 02 marca 2022 15:17

PIORiN podejmuje działania w związku z wojną na Ukrainie PIORiN podejmuje działania w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie/ fot. shutterstock

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa podjął decyzję o tymczasowym zezwoleniu na wprowadzanie przeznaczonych do własnego spożycia towarów pochodzenia roślinnego (m.in. świeżych owoców i warzyw), przewożonych w niewielkich ilościach w bagażu podróżnym uchodźców z Ukrainy, bez towarzyszących takim towarom świadectw fitosanitarnych.

Działania PIORiN w związku z wojną na Ukrainie

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa (GIORiN) podjął decyzję o tymczasowym zezwoleniu na wprowadzanie przeznaczonych do własnego spożycia towarów pochodzenia roślinnego (m.in. świeżych owoców i warzyw), przewożonych w niewielkich ilościach w bagażu podróżnym uchodźców z Ukrainy, bez towarzyszących takim towarom świadectw fitosanitarnych. Zezwolenie to będzie obowiązywało do odwołania, a produkty takie nie będą konfiskowane. Decyzja ta ma na celu uproszczenie i przyspieszenie procedur związanych z przekraczaniem granicy przez obywateli Ukrainy, opuszczających terytorium objęte wojną.

Dodatkowo, Główny Inspektorat zwrócił się do Komisji Europejskiej o jak najszybsze wdrożenie przepisów, pozwalających na przywóz przeznaczonych do własnego spożycia towarów pochodzenia roślinnego w bagażu osobistym uchodźców ukraińskich.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), a zwłaszcza inspektorzy zatrudnieni w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie i Rzeszowie, jak również pracownicy regionalnych struktur Centralnego Laboratorium GIORiN są także zaangażowani w pomoc uchodźcom w punktach recepcyjnych, w przejściach granicznych oraz w transporcie uchodźców z przejść granicznych.

Wszelkie problemy związane z importem towarów pochodzenia roślinnego z Ukrainy, jak i eksportem do tego kraju, są rozwiązywane na bieżąco, w najkrótszym możliwym terminie. Osoby, które w związku z konfliktem na Ukrainie napotkały na problemy z przemieszczaniem towarów pochodzenia roślinnego, powinny kontaktować się z jednostkami terytorialnymi PIORiN (Wojewódzkimi Inspektoratami i Oddziałami Granicznymi) http://piorin.gov.pl/struktura/.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI