PE za ukróceniem nielegalnego handlu zwierzętami domowymiPAP - 22 stycznia 2020 10:12


Komisja ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego opowiedziała się we wtorek za wprowadzeniem środków, które ograniczą wykorzystywanie paszportów zwierząt domowych UE przez przestępców nielegalnie handlujących tymi zwierzętami.


Paszport dla zwierząt domowych - dokument, który pokazuje, czy posiadają one wymagane szczepienia, np. przeciwko wściekliźnie - ma umożliwić ludziom podróżowanie z nimi.

Europosłowie wskazują, że organizacje przestępcze w UE wykorzystują te dokumenty, by nielegalnie handlować psami i kotami. Transportują je w niedopuszczalnych warunkach, a wiele z nich nie jest szczepionych przeciwko chorobom takim jak wścieklizna. Nielegalnie sprzedawane zwierzęta są zwykle tańsze niż te pochodzące z legalnych hodowli, więc proceder uderza również w hodowców.

Przyjęta we wtorek rezolucja komisji PE wzywa do wprowadzenia obowiązkowego w całej Unii systemu rejestracji dla kotów i psów oraz dla autoryzowanych hodowców i sprzedawców zwierząt.

Komisja PE chce także zaostrzenia prawa i kar dla nielegalnych handlowców, pomagających im weterynarzy oraz osób lub organów publicznych, które dostarczają fałszywe paszporty.

Reuters informuje, że PE ma głosować nad rezolucją w lutym i przekazać swoje zalecenia Komisji Europejskiej, który opracuje projekty aktów legislacyjnych.