OSP muszą inwestować. Możliwe dofinansowanie z programu Mały Strażak

Autor: PAP 12 marca 2021 14:22

OSP muszą inwestować. Możliwe dofinansowanie z programu Mały Strażak OSP muszą inwestować; fot. shutterstock.com

Ochotnicze Straże Pożarne, które wspierają w działaniach Państwową Straż Pożarną, to ważny element podnoszenia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców – mówiła w piątek w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Zachęciła jednostki OSP do składania wniosków o dofinansowanie w ramach programu Mały Strażak.

"Dzisiaj rozmawialiśmy o tym, jak dużo działań, ale i inwestycji musi zostać zrealizowanych, żeby podnieść poziom bezpieczeństwa dla mieszkańców miasta Rzeszowa. Ważnym elementem, który ten poziom bezpieczeństwa gwarantuje, zapewnia jest funkcjonowanie godne, we współpracy Państwowej Straży Pożarnej wspartej przez Ochotnicze Straże Pożarne" - mówiła wojewoda podczas konferencji prasowej na terenie OSP na Zalesiu w Rzeszowie.

Dodała, że te rozmowy odbyły się zwłaszcza w kontekście ubiegłorocznej powodzi, tzw. błyskawicznej, która przeszła przez część województwa podkarpackiego. Zaznaczyła, że bardzo dużo sprzętu uległo wówczas zużyciu przy niesieniu pomocy i działaniach związanych z powodzią.

"Zdiagnozowaliśmy przede wszystkim sytuacje jednostek OSP na terenie miasta Rzeszowa. Wiemy, że część z nich wymaga budowy strażnic.(…) A więc mnóstwo działań, które wymagają intensyfikacji, a także naszego skupienia w kierunku pozyskania środków finansowych" - zauważyła Leniart.

Wskazała, że na terenie Rzeszowa funkcjonuje 12 jednostek OSP, które brały udział w akcjach przy powodzi.

Wymieniła, że konieczne jest doposażenie jednostek OSP zarówno w sprzęt, który ulega zużyciu, jednorazowy, indywidualny dla każdego ochotnika, jak i pojazdy.

"To wszystko sprawia, że potrzeb jest niezwykle dużo. Aby im sprostać rozmawialiśmy o tym, że należy poszukać wielu różnych źródeł finansowania, tak, by w pewnej perspektywie czasowej, niestety, nie da się tego zrobić w ciągu jednego roku, te potrzeby zrealizować" - zauważyła wojewoda.

Dodała, że jednym ze źródeł jest budżet miasta Rzeszowa, ale - jak zaznaczyła - te środki nie wystarczą. Konieczne jest zatem poszukiwanie innych źródeł wsparcia.

I tak, np. na zakup samochodu dla jednostki OSP, będzie to m.in. resort spraw wewnętrznych i administracji, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, a na wymianę umundurowania, sprzętu, który ulega szybkiemu zużyciu w wyniku działań, źródłem finansowania może być program Mały Strażak, który realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

"Już wkrótce, myślę, że na przełomie marca i kwietnia, będzie ogłoszony kolejny nabór w ramach tego programu, i zachęcamy jednostki OSP, w tym także z terenu Rzeszowa, aby w tym naborze składać wnioski" - zachęcała Leniart.

Dodała, że kolejnym źródłem finansowania jest Fundusz Sprawiedliwości, który daje możliwość wsparcia działań służących pomocą poszkodowanym, np. w wyniku wypadków drogowych.

"A wiemy, że jednostki OSP z całą pewnością właśnie służą temu, aby niekiedy jako pierwsi, pomagać choćby ofiarom wypadków" - oceniła wojewoda.

W dniach 26-28 czerwca 2020 r. nad częścią woj. podkarpackiego przeszła tzw. powódź błyskawiczna. Na skutek gwałtownych ulew najtrudniejsza sytuacja dotknęła wówczas powiaty: rzeszowski, łańcucki, przeworski i przemyski, a kolejnej doby powiaty: jasielski, krośnieński i brzozowski. W wyniku ulew poszkodowanych zostało 5300 osób, zniszczonych 184 mostów i 596 km dróg, ponad 4 tys. zalanych i podtopionych budynków, w tym wiele obiektów użyteczności, takich jak: szkoły, strażnice OSP oraz domy, budynki gospodarcze, studnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI