Opłata melioracyjna - kogo obejmuje i na jakiej podstawie?

Autor: www.sadyogrody.pl/WIR 15 kwietnia 2021 08:24

Opłata melioracyjna - kogo obejmuje i na jakiej podstawie? Wykonywanie urządzeń melioracyjnych należy do właścicieli gruntów/Fot. materiały własne

Melioracje wodne kojarzą w większości z odwadnianiem. Tak naprawdę jest to regulacja stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby i ułatwienia jej uprawy. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne, wykonywanie urządzeń melioracyjnych należy do właścicieli gruntów. Czy obowiązuje ich także opłata melioracyjna?

Melioracje wodne  kojarzą w większości z odwadnianiem. Tak naprawdę jest to  regulacja stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby i ułatwienia jej uprawy. Czyli są to różnego rodzaju urządzenia służące do zarówno do osuszania jak i nawadnia gruntów.

Urządzeniami melioracji wodnych są:  rowy wraz z budowlami związanymi z nimi funkcjonalnie,  drenowania, rurociągi, stacje pomp służące wyłącznie do celów rolniczych,  ziemne stawy rybne,  groble na obszarach nawadnianych, systemy nawodnień grawitacyjnych, systemy nawodnień ciśnieniowych jeżeli służą do regulacji stosunków wodnych w glebie w celu polepszenia jej właściwości i stworzenia odpowiednich warunków do jej uprawy.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne (art. 199), wykonywanie urządzeń melioracyjnych należy do właścicieli gruntów. Zgodnie z art. 205 utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych. 

Przepisy dają także możliwość ich wykonania na koszt Skarbu Państwa, jednak w takim przypadku część poniesionych kosztów są zobowiązani pokryć właściciele gruntów, na które wykonane urządzenia wywierają korzystny wpływ, w postaci tzw. opłaty melioracyjnej. 

Wysokość opłaty melioracyjnej (art. 200) wynosi 20% całkowitych kosztów wykonania urządzeń melioracji wodnych. Pobierana jest ona w 15 równych ratach rocznych w terminie do dnia 30 października każdego roku. Gdy jest ona mniejsza niż 1000 zł, wtedy pobierana w 3 równych ratach rocznych. Pierwszą pobiera się po upływie 2 lat od dnia przekazania urządzeń melioracji wodnych do eksploatacji, a w przypadku zagospodarowania pomelioracyjnego łąk i pastwisk – po upływie roku.

Właściwy organ Wód Polskich ustala dla każdego zainteresowanego właściciela gruntów, w drodze decyzji, wysokość części opłaty melioracyjnej, proporcjonalną do powierzchni gruntów, na które urządzenia melioracji wodnych wywierają korzystny wpływ.

Opłatę tę wnosi się na rachunek bankowy Wód Polskich. W myśl art. 202 Wody Polskie, w terminie 9 miesięcy od zakończenia procesu inwestycyjnego i rozliczenia wartości zakończonych robót, mogą skorygować ustaloną wysokość opłaty melioracyjnej. Korekta ta musi być zgodna z wysokością poniesionych kosztów inwestycyjnych oraz zmian w projekcie technicznym dokonanych w trakcie realizacji inwestycji.

Ustawa daje także właścicielowi gruntu ubieganie się o odszkodowanie za szkody powstałe w trakcie robót związanych z wykonywaniem urządzeń melioracji wodnych na koszt Skarbu Państwa. Należy pamiętać, że  roszczenie odszkodowanie przedawnia się z upływem 3 miesięcy od dnia, w którym poszkodowany właściciel gruntu dowiedział się o powstaniu szkody.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.