×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

"Okienko dla rolników" ułatwi składanie wniosków

Autor: PAP 13 stycznia 2022 14:09

"Okienko dla rolników" ułatwi składanie wniosków Na portalu Gov.pl działa już podstrona przeznaczona dla rolników, tzw. Okienko dla rolnika. / fot. MRiRW

Na portalu Gov.pl działa już podstrona przeznaczona dla rolników, tzw. Okienko dla rolnika. Na razie liczba usług, które mają ułatwić rolnikom składanie wniosków, jest ograniczona, ale będą one rozszerzane - poinformował wiceminister rolnictwa Lech Antoni Kołakowski.

Wiceminister odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytania posłów PiS w sprawie usług, jakie oferuje rolnikom tzw. Okienko dla rolnika. Podkreślił, że usługa taka była bardzo oczekiwana przez rolników.

Okienko dla rolnika

Jak mówił Kołakowski, "okienko dla rolnika" ma być skoncentrowanym źródłem wiedzy i miejscem załatwiania różnych spraw przez rolnika. "Chcemy, aby z jednego miejsca, jednym loginem i hasłem, np. przez profil zaufany, mieszkaniec obszarów wiejskich mógł w prosty sposób załatwiać wiele spraw w zakresie rolnictwa" - podkreślił wiceminister.

Kołakowski zaznaczył, że budowa usług cyfrowych jest procesem złożonym i wymagającym przebudowy i dostosowania systemów informatycznych w poszczególnych jednostkach, dlatego w ramach okienka dla rolnika "na chwilę obecną zostało wybranych kilka usług, które będą wdrożone w najbliższym czasie". Wiceminister wyjaśnił, że będą to usługi, które zastąpią dotychczasową formę papierową wniosków formą elektroniczną.

Będą one dotyczyły: zwrotu podatku akcyzowego od paliwa rolniczego, rolniczego handlu detalicznego; zgłoszenia do KRUS: umów dzierżawy, wniosku o wypłatę zawieszonej części emerytury czy rent; zgłaszania umów cywilno-prawnych; wniosku o dopłatę do materiału siewnego; wniosku o ocenę materiału siewnego i materiału szkółkarskiego; wpisu do rejestru producentów ekologicznych - wyliczał wiceminister.

Kołakowski podkreślił, że poprzez integrację systemów i baz danych w poszczególnych instytucjach, rolnik nie będzie musiał podawać wielu informacji, ponieważ te będą pozyskiwane automatycznie do składanych wniosków. To pozwoli ograniczyć do niezbędnego minimum czas załatwiania konkretnej sprawy - wskazał.

W uruchomionej pod koniec grudnia ub.r. zakładce dla rolnika na stronie KPRM na portalu Gov.pl, znajduje się katalog usług obejmujących 12 kart usług i 3 e-usługi. Jest to pierwsza odsłona "okienka dla rolników - zaznaczył Kołakowski.

Wnioski udostępnione w okienku dla rolnika

Obecnie udostępnione są 3 usługi: wniosek o oszacowanie spowodowanych przez suszę strat w uprawach rolnych w oparciu o dane Instytutu Upraw Gleboznawstwa i Nawożenia w Puławach; wniosek o przyznanie płatności obszarowych (m.in. dopłat bezpośrednich, ONW czy dopłat rolno-środowiskowych) i z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich; możliwość skorzystania z portalu IRZplus (rejestracji zwierząt), która dotyczy m.in. zgłaszania zwierząt np. urodzonych w gospodarstwie. Oznacza to, że te sprawy można załatwić przez Internet - poinformował Kołakowski.

Dodatkowo w zakładce "Dla Rolnika" udostępniono 12 innych usług w postaci kart informacyjno-formularzowych, które mówią o sposobie załatwienia danej sprawy, wymaganych dokumentach, a także zawierają odniesienia do formularzy, jeśli są one wymagane.

Kołakowski zapewnił, że kolejne usługi będą sukcesywnie udostępniane rolnikom, ale - jak zastrzegł - należy pamiętać, że budowa nowych usług wiąże się z koniecznością dostosowania prawodawstwa w tym zakresie. Te procesy toczą się równolegle - dodał. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI