×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Od 2023 zmiany w korzystaniu z sanatoriów przez rolników

Autor: sadyogrody.pl / rynekzdrowia.pl / fakt.pl 09 grudnia 2022 09:07

Od 2023 zmiany w korzystaniu z sanatoriów przez rolników Od 2o23 roku rolnicy na emeryturze będą mogli skorzystać z sanatorium na koszt państwa. / fot. shutterstock

Od 2023 roku rolnicy na emeryturze będą mogli skorzystać z sanatorium na koszt państwa. Dotychczas grupa ta była wykluczona z leczenia w uzdrowisku. 

Od 1 stycznia 2023 nowa grupa z prawem do sanatorium

Dotychczas uprawnieniu do korzystania z turnusów byli uprawnieni wyłącznie rolnicy aktywni zawodowo. Emerytowani rolnicy zostali wykluczeni z takiej możliwości. Jednak od 1 stycznia 2023 roku ma się to zmienić. 

Zobacz: Konsultacje u lekarzy specjalistów na terenie lubelskiej Elizówki

Komu przysługuje sanatorium z KRUS-u?

Jak podaje fakt.pl, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało projekt, zgodnie z którym od 1 stycznia 2023 roku rolnicy żyjący z emerytury wypłacanej przez KRUS (Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) będą mogli leczyć się w uzdrowiskach należących do Kasy. 

- 15 czerwca 2022 r., weszła w życie ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ustawa zawiera szereg korzystnych zmian dla rolników. W wyniku zmian, od 1 stycznia 2023 r. KRUS może kierować na rehabilitację leczniczą osoby uprawnione do emerytury rolniczej. Turnus rehabilitacyjny dla tych osób będzie trwał 21 dni - czytamy w komunikacie na stronie internetowej KRUS.

Jak rolnicy będą mogli skorzystać z sanatoriów?

Jaka będzie procedura ubiegania się o sanatorium? Fakt.pl podaje, że pierwszym krokiem będzie wypełnienie wniosku o rehabilitację leczniczą przez lekarza POZ albo specjalistę, po czym zostanie on wysłany albo przekazany do oddziału regionalnego/placówki terenowej KRUS (właściwej ze względu na miejsce zamieszkania).

Kiedy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony wtedy to emerytowany rolnik otrzyma skierowanie do jednego z Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS.

Ile trwa turnus w sanatorium KRUS?

Turnus będzie trwać maksymalnie 21 dni, a z rehabilitacji będzie można skorzystać nie częściej niż co 12 miesięcy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI