NWwR Online: Bardzo zielona rewolucja w bardzo trudnych czasach

$data.author.description Autor: farmer.pl 28 października 2020 16:08

NWwR Online: Bardzo zielona rewolucja w bardzo trudnych czasach Waldemar Guba, dyrektor Departamentu Przetwórstwa i Rynków Rolnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ fot. MRiRW

O szansach i wyzwaniach dla polskiego rolnictwa w kontekście nowej strategii UE i nowych założeń WPR na lata 2021-2027, oraz w niesprzyjających warunkach pandemii, rozmawialiśmy dziś na naszej konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie On Line z Waldemarem Gubą, dyrektorem Departamentu Przetwórstwa i Rynków Rolnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Według reprezentanta resortu rolnictwa, polski sektor spożywczy świetnie sobie poradził w dobie pandemii. Eksport polskiej żywności po przejściowym załamaniu wzrósł. Wiele zaś w tym względzie zdziałali sami rolnicy i przedsiębiorcy, oczywiście ze wsparciem rządu.

Nie wiadomo jednak, jak nasze rolnictwo poradzi sobie z „zielona rewolucją”, na jaką zanosi się w UE. Jak zauważył Waldemar Guba, dyskusja o nowej strategii dla unijnego rolnictwa wciąż trwa i wciąż brak konkretów, do których można się jednoznacznie odnieść. Wiele szczegółów wciąż jest niejasne, a to one decydować będą przyszłości gospodarstw i rolników.

- Wyznaczane w strategiach cele mają charakter aspiracyjny, ale brakuje analizy skutków ekonomicznych i gospodarczych, jakie te strategie za sobą pociągną. Ważne jest również, by wszystkie kraje członkowskie były traktowane według równych zasad i zapewniono równe warunki konkurencji – podkreśla Waldemar Guba.

Czytaj więcej w serwisie farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI