NSZZ RI "Solidarność" z postulatami do ministra rolnictwa w związku z suszą rolniczą

Autor: NSZZ RI Solidarność / sadyogrody.pl 08 maja 2019 15:01

NSZZ RI "Solidarność" z postulatami do ministra rolnictwa w związku z suszą rolniczą fot. shutterstock.com

W dniu 6 maja br. na swoim kolejnym posiedzeniu zebrała się Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”. Podczas posiedzenia przeanalizowano obecną sytuacje w rolnictwie związaną także z występującą suszą rolniczą.

W związku z tym zjawiskiem NSZZ RI „Solidarność” ze względu na możliwą konieczność przesiewu upraw wystąpił do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Wcześniej, bo w dniu 26 kwietnia br. podczas Prezydium Copa Cogeca w Brukseli, Związek wystąpił z tożsamym wnioskiem do Sekretarza Generalnego Pekki Pesonena domagając się interwencji Copa Cogeca w tej sprawie u Komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana. Interwencję taką Copa Cogeca podjęła jeszcze 30 kwietnia br.

Ponadto Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w związku z występującymi już od dwóch lat klęskami żywiołowymi oraz faktycznym braku funkcjonowania ustawy o oddłużeniu gospodarstw rolnych wystąpił do ministra rolnictwa o przełożenie terminów spłat rat z tytułu nabycia ziemi rolnej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz rozpoczęcie rozmów na temat zmian ustawowych, które umożliwią wydłużenie okresu spłaty zobowiązań względem Skarbu Państwa z tytułu nabycia ziemi rolnej w związku z występującymi klęskami żywiołowymi.

„W związku z występującymi od dwóch lat klęskami żywiołowymi, których skala jest oszacowana przez powołane do tego celu komisje, w szeregu gospodarstw rolnych dotkniętych klęskami występuje zagrożenie utraty płynności finansowej. Wypłacane przez Państwo odszkodowania stanowią znaczącą pomoc dla rolników, nie są jednak w stanie pokryć w pełni strat. Deszcze nawalne w 2017 roku oraz susza z 2018 roku spowodowały to, że szereg gospodarstw rolnych weszło w deficyt finansowy i nie są w stanie w sposób regularny spłacać rat za zakupioną ziemię rolną. Proponowane, w punkcie pierwszym, rozwiązanie należałoby, w naszej ocenie, potraktować jako rozwiązanie tymczasowe. Jego wprowadzenie pozwoliłoby na rozpoczęcie rozmów na tema zmian, które wydłużyłoby okres spłaty zobowiązań z tytułu zakupu ziemi rolnej z ZWRSP.” -zaznaczyło Prezydium w uzasadnieniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI