Nowy przewodniczący organizacji europejskich spółdzielni rolniczychwww.sadyogrody.pl/ copa-cogeca - 02 grudnia 2019 10:58


Organizacja europejskich spółdzielni rolniczych jednogłośnie wybrała na swojego przewodniczącego Ramóna Armengola (Cooperativas Agro-alimentarias de España), zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem kadencji przez nową Komisję. Ramón Armengol zastąpi poprzedniego przewodniczącego ze Szwecji, Thomasa Magnussona (LRF).

Ramón Armengol w ten sposób skomentował swoje zwycięstwo: „Jestem zaszczycony wyborem mojej osoby na przewodniczącego Cogeca. Będę dążył do usprawniania promocji modelu spółdzielczego, gdyż zdecydowanie uważam, że pod względem społecznym i gospodarczym jest to jedno z najbardziej wpływowych narzędzi doskonalenia struktury europejskiego sektora rolno-spożywczego. Zastąpienie p. Magnussona na tym stanowisku jest dla mnie wyróżnieniem i mam nadzieję, że będę w stanie kontynuować jego pracę w trakcie tego jakże krytycznego okresu dla przyszłości rolnictwa w Europie”.

Ramón Armengol wymienił trzy najważniejsze priorytety na swoją pierwszą kadencję: zapewnić obecnym i przyszłym rolnikom środki do życia, wykarmić rosnącą populację oraz zwiększyć skalę środków klimatycznych i środowiskowych. Nowo wybrany przewodniczący Cogeca podkreślił, iż zmierzenie się z tym „potrójnym wyzwaniem” będzie trudne, ponieważ działania podjęte w jednej dziedzinie mogą pociągnąć za sobą konsekwencje w innej.

Europejskie spółdzielnie rolnicze i ich konsolidowanie są dla Armengola kluczowym elementem wspierania unijnego sektora rolniczego, w obrębie którego 96,2% gospodarstw to gospodarstwa rodzinne. „Skierowanie uwagi na nadchodzące zmiany w politykach ma pierwszorzędne znaczenie wobec wspierania modelu spółdzielczego i wspomagania rozwoju spółdzielni. To, czego potrzebujemy ze strony UE to zdecydowane wsparcie i uznanie naszych demokratycznych przedsiębiorstw. Promując współpracę pomiędzy rolnikami z różnych sektorów, decydenci polityczni mogą zwiększyć dochody rolników, wzmocnić ich pozycję w łańcuchu rolno-spożywczym, a także podnieść naszą konkurencyjność na rynku światowym”.