×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowy ład dla pszczół uderzy w branżę środków ochrony roślin

Autor: www.sadyogrody.pl 26 stycznia 2023 10:59

Nowy ład dla pszczół uderzy w branżę środków ochrony roślin Nowy ład dla pszczół uderzy w branżę środków ochrony roślin/ fot.pixabay.com

Komisja przedstawiła „Nowy ład dla owadów zapylających”, który ma przeciwdziałać alarmującemu spadkowi liczby owadów zapylających w Europie. Kluczem w tej walce mają być ograniczenia w kwestii stosowania pestycydów.

Globalna presja na ochronę owadów zapylających jest coraz większa. Ponieważ około 80% roślin uprawnych i dziko kwitnących jest zależnych od zapylania przez zwierzęta, utrata owadów zapylających jest jednym z największych zagrożeń dla przyrody UE, dobrostanu ludzi i bezpieczeństwa żywnościowego w UE, ponieważ zagraża zrównoważonej długoterminowej produkcji rolnej. Wobec tego Komisja przedstawiła „Nowy ład dla owadów zapylających”, który ma przeciwdziałać alarmującemu spadkowi liczby owadów zapylających w Europie.

W inicjatywie określono działania, które UE i państwa członkowskie mają podjąć, aby do 2030 r. odwrócić spadek liczby zapylaczy. Kluczowym priorytetem jest poprawa ochrony owadów zapylających i zwalczanie przyczyn ich spadku. 

Producenci środków ochrony roślin będą mieć pod górkę

Jak podaje Bruksela nadmierne stosowanie pestycydów jest głównym czynnikiem powodującym utratę owadów zapylających, kluczowe znaczenie będzie miało ograniczenie ryzyka i stosowanie pestycydów zgodnie z wnioskiem Komisji w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów .

- Już teraz połowa upraw w UE zależnych od zapylania ma deficyt. Ograniczenie i zastąpienie chemicznych pestycydów jest absolutnie konieczne. Jeśli chcemy, aby europejscy rolnicy prosperowali w zdrowym środowisku, pszczoły i motyle muszą ponownie się rozwijać - powiedział Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy ds. Europejskiego Zielonego Ładu.

Odbędzie się to poprzez min. łagodzenie wpływu stosowania pestycydów na owady zapylające – na przykład poprzez wymogi prawne dotyczące wdrażania integrowanej ochrony przed szkodnikami lub poprzez dodatkowe metody badań w celu określenia toksyczności pestycydów dla owadów zapylających.

- Wiemy, że nadużywanie i nadmierne poleganie na pestycydach stanowi zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego, rentowności gospodarstw rolnych, różnorodności biologicznej i naszego środowiska. Będziemy nadal ciężko pracować, aby ograniczyć stosowanie pestycydów i zminimalizować utratę owadów zapylających w przyszłości- powiedziała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI