×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowe przepisy chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami

Autor: PAP 08 lutego 2023 13:50

Nowe przepisy chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami Weszły w życie nowe przepisy chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami/ Fot. shutterstock

Weszły w życie nowe przepisy chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami - przypomniało w środę Ministerstwo Infrastruktury. Pozwalają one rolnikom rozpocząć nawożenie w lutym, jeśli ruszy wegetacja. Aktualizują też dane wykorzystywane do obliczania dawki nawozów azotowych.

W środę, 8 lutego weszło w życie nowe rozporządzenie rządu ws. Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu".

Dyrektywa azotanowa - ochrona wód przed azotanami

Resort infrastruktury wyjaśnił, że wdrożenie programu wynika z realizacji tzw. dyrektywy azotanowej, zgodnie, z którą dokument ten podlega przeglądowi i aktualizacji, co 4 lata. Jego głównym zadaniem jest ograniczenie oddziaływania sektora rolniczego na stan wód powierzchniowych i podziemnych poprzez racjonalną gospodarkę nawozami, skutkującą zmniejszeniem spływu substancji biogennych do wód.

Dodano, że nowy program ochrony wód uwzględnia postęp i zmiany zachodzące w rolnictwie, bazując na najnowszych wynikach badań w zakresie nauk rolniczych. "Wprowadzone rozwiązania mają na celu dalszą poprawę, jakości wód powierzchniowych i podziemnych, poprzez umożliwienie lepszego wykorzystania składników pokarmowych przez rośliny i w konsekwencji ograniczenie dopływu azotanów do tych wód" - zaznaczono.

Nawożenie organiczne od lutego

Ministerstwo wskazało, że dzięki wprowadzonym zmianom w programie działań rolnicy będą mogli rozpocząć nawożenie w lutym, jeżeli warunki pogodowe będą wskazywać na rozpoczęcie wegetacji. Termin rozpoczęcia nawożenia związany jest z przejściem średniej dobowej temperatury w kolejnych 5 dniach przez próg 3 stopni Celsjusza dla roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych oraz 5 stopni Celsjusza dla pozostałych upraw.

W nowych przepisach zaktualizowano dane wykorzystywane do obliczania dawki nawozów azotowych mineralnych oraz wartości pobrania jednostkowego azotu, które określają ilość tego makroelementu pobieraną przez rośliny.

W rozporządzeniu zostały również wprowadzone ułatwienia w zakresie prawidłowego rolniczego wykorzystania ścieków i komunalnych osadów ściekowych, jako źródła azotu i innych substancji odżywczych, pozwalające na odpowiednie zbilansowanie tego makroelementu w planie nawożenia.

W rozporządzeniu dodano także nowe grupy zwierząt, takie jak: osły, bawoły, lamy, alpaki oraz uporządkowano podział na "grupy technologiczne" dla innych gatunków. Uwzględnione zostały także zasady obliczania produkcji nawozów naturalnych w przypadku otwartego systemu utrzymania zwierząt.

Resort przekazał m.in., że plany nawożenia azotem albo obliczenia maksymalnych dawek azotu opracowane lub wykonane przed dniem wejścia w życie nowego programu - na podstawie przepisów programu z 2020 r. - zachowują ważność do końca grudnia 2023 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI