Nowa Lewica chce pomóc rolnikom przetrwać ciężki czas

Autor: PAP 22 lutego 2022 10:47

Nowa Lewica chce pomóc rolnikom przetrwać ciężki czas Posłowie Lewicy przedstawili propozycje rozwiązań dla rolników/ fot. pixabay

Rozpoczynamy wielką dyskusję na temat przyszłości polskiego rolnictwa; dyskusja zakończy się zwołaniem Wielkiego Kongresu Wsi Polskiej - powiedział w poniedziałek współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

"Rozpoczynamy dyskusję na temat życia i przyszłości 37 proc. Polek i Polaków mieszkających na terenach wiejskich. Ta dyskusja zakończy się zwołaniem Wielkiego Kongresu Wsi Polskiej" - powiedział Czarzasty podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Lublinie. Posłowie Lewicy przedstawili też propozycje rozwiązań dla polskich producentów rolnych.

Przyszłość polskiego rolnictwa

Lider Lewicy poinformował, że celem opozycji jest wygrana z PiS, ale już teraz należy zacząć poważną dyskusję na temat: co po wygranej? Przypomniał, że w sobotę Lewica przedstawiła propozycję zmian podatkowych, które mają stanowić alternatywę dla Polskiego Ładu. Jak podkreślił, dyskusję na temat zmian w rolnictwie partia zaczyna od województwa lubelskiego.

"Rozpoczynamy wielką dyskusję na temat przyszłości polskiego rolnictwa. Nie można tej koncepcji wypracowywać w gabinetach. Trzeba tę koncepcję wypracowywać w rozmowie z ludźmi, dowiadywać się co jest dla nich najważniejsze i to zaczynamy robić" - mówił Czarzasty.

Poseł Paweł Krutul powiedział, że spotkania z rolnikami i dyskusję o przyszłości rolnictwa Lewica zaczęła na początku roku. "Na koniec zepniemy to klamrą konwencji podsumowujących i konkretnymi projektami, które pomogą polskim rolnikom przetrwać w tym ciężkim czasie" - zaznaczył Krutul.

Projekt ustawy o cenie minimalnej

Zdaniem posła Arkadiusza Iwaniaka rolnicy zostali oszukani przez rząd PiS i duże sieci handlowe, które chcą kupować od nich produkty poniżej kosztów produkcji. Podał, że rząd Hiszpanii wprowadził ustawę zakazującą zakupu towarów poniżej kosztów produkcji, głównie artykułów rolno-spożywczych. Na jego podstawie Lewica przygotowuje projekt ustawy o cenie minimalnej. "Cenie, poniżej której produkty rolne, jakiekolwiek, nie mogą być sprzedane. Dosyć wyzysku polskiego rolnika" - podkreślił Iwaniak.

Płynność finansowa w łańcuchu dostaw

Poinformował, że Lewica pracuje także nad ustawą o płynności finansowej w łańcuchu dostaw, która przewiduje m.in. skrócenie terminów płatności za towar sprzedany przez rolnika z 60 do 30 dni. "Jeśli przekroczony zostanie termin płatności danej faktury to rolnik będzie miał obowiązek poinformować Urząd Skarbowy o tym, że ma faktury za produkty rolno-spożywcze, które nie zostały zapłacone" - powiedział poseł.

Sieci handlowe wykorzystują przewagę kontraktową

Iwaniak zauważył, że duże sieci handlowe bardzo często wykorzystują przewagę kontraktową i nie płacą rolnikom w terminie. "To jest dzisiaj dla rolnika poważny problem" - stwierdził. Dodał, że za wykorzystanie nieuczciwej przewagi kontraktowej nieuczciwych kupujących karać będzie UOKiK.

Jakie problemy polskiego rolnictwa?

"Głównym problemem polskich rolników jest niska opłacalność produkcji rolnej, wysokie ceny energii, nawozów, plagi, które uderzyły w polskie rolnictwo - ASF i ptasia grypa. Rząd PiS wobec tej sytuacji jest bezradny" - stwierdził poseł Marcin Kulasek. Poinformował o złożeniu w Sejmie projektu ustawy o ubezpieczeniach upraw i hodowli rolnej, która ma zagwarantować stałą kwotę dopłat do ubezpieczeń w wysokości 1 mld zł rocznie. Zaapelował do opozycji o poparcie tego projektu.

Podczas poniedziałkowej wizyty w woj. lubelskim posłowie Lewicy przeprowadzili doraźne dyżury poselskie w Annopolu, Opolu Lubelskim, Puławach i w Lublinie, gdzie wieczorem odbyła się rada wojewódzka partii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI