×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nowa dopłata pozwoli na zwiększenie dochodów rolnika

Autor: PAP 30 grudnia 2021 15:04

Nowa dopłata pozwoli na zwiększenie dochodów rolnika Nowa dopłata pozwoli na zwiększenie dochodów rolnika/ fot. shutterstock.com

Rada Ministrów przyjęła w trybie obiegowym projekt nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, która wprowadza uzupełniającą płatność podstawową (UPP) - poinformował w czwartek resort rolnictwa. Dopłata ta pozwoli na zwiększenie dochodów rolników.

Projektowana ustawa ta pozwoli już od kampanii 2022 r. pozwoli na wypłatę dodatkowych środków rolnikom w ramach dopłat bezpośrednich.

Uzupełniająca płatność podstawowa- czemu służy ?

Jak napisano w komunikacie, "uzupełniająca płatność podstawowa służyć będzie realizacji programu pt. Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw, w ramach Polskiego Ładu dla Polskiej Wsi"

Płatność ta, wraz z płatnością redystrybucyjną (dodatkową), pozwoli na zwiększenie średniej kwoty wsparcia ponad średnią UE w małych i średnich gospodarstwach (od 3 do 30 ha użytków rolnych) dla ponad 60 proc. rolników. Przyznawanie płatności planowane jest również po 2022 r., co zostanie uwzględnione w nowych przepisach przygotowywanych w związku z potrzebą wdrożenia reformy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Dla kogo uzupełniająca płatność podstawowa ? 

Co do zasady uzupełniająca płatność podstawowa będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych na gruntach ornych, w szczególności do zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych.

Szczegółowe warunki przyznawania oraz wysokość stawki płatności zostaną określone w rozporządzeniu.

Na realizację płatności w kampanii 2022 r. planuje się przeznaczyć kwotę 400 mln zł. Dopłatą ta zostanie objęte ponad 1 mln rolników.

Nowe przepisy mają wejść w życie 15 marca 2022 r. Termin ten odpowiada dacie rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie płatności w kampanii 2022 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI