Nieprzewidywalne ogrodnictwo. Co nas czeka w 2021 r.?

Autor: Paulina Piwowarek, www.sadyogrody.pl 24 grudnia 2020 10:20

Nieprzewidywalne ogrodnictwo. Co nas czeka w 2021 r.? Nieprzewidywalne ogrodnictwo; fot. shutterstock.com

Nieprzewidywalność cenowa, pogodowa i dotycząca przepisów prawa - tak w skrócie można ocenić mijający rok w ogrodnictwie. Co nas czeka w 2021 r.?

Mijający rok, który rozpoczął się dla ogrodników dość spokojnie, już w pierwszych miesiącach zamienił się w istny rollercoaster i nieprzewidywalne powiązania różnych zjawisk rynkowych oraz atmosferycznych.

W marcu, kiedy na świecie rozprzestrzeniał się nieznany dotąd koronawirus, ogrodnicy zaczęli obawiać się o zbyt na pozostawione w chłodniach i magazynach płody rolne. Jak się później okazało - bezpodstawnie! Polskie jabłka stały się symbolem walki o odporność w czasach "zarazy" i popyt na nie w Polsce oraz w Europie rósł z dnia na dzień. W kluczowym momencie ceny dochodził do 5 zł/kg dla sadownika, co w porównaniu z minionymi sezonami, było prawdziwym rekordem cenowym. Wielu gospodarzom pozwoliło to - przynajmniej w części - odrobić straty po minionych latach.

Wiosna to nie tylko sezon sprzedaży, ale także ochrony! A tu pojawiało się niezwykle dużo wyzwań! Po pierwszej fali niepewności dotyczącej dostępności środków ochrony roślin i zatowarowaniu magazynków w gospodarstwach, trzeba było zmierzyć się niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. I tu dopiero mieliśmy huśtawkę! Najpierw widmo suszy, później wiosenne przymrozki, nawalne deszcze i podtopienia oraz gradobicia i upały. W takich warunkach niezwykle trudne było przeprowadzenie wielu zabiegów ochrony, nawet tych kluczowych (np. na parcha jabłoni czy szarą pleść w jagodowych). Taka pogoda spowodowała m.in. skrócenie sezonu truskawkowego (przez deszcze i brak słońca) czy nierówną jakość jabłek. Sadownicy więc z niepokojem wyczekują wiosny kiedy otworzą swoje komory chłodnicze i przystąpią do sprzedaży.

Co nas czeka wiosną? Jakie ceny za jabłka i inne płody rolne podyktuje rynek? Jaka pogoda zdominuje sezon ochrony i zbiorów 2021? Co z dostępnością pracowników sezonowych i jakie stawki będziemy musieli zapłacić w nowym roku? Jak potoczą się losy pandemii i jak obostrzenia oraz dynamicznie zmieniające się przepisy prawne wpłyną na rynek owoców i warzyw? Jak będą wyglądały rachunki za energię elektryczną w 2021? W co inwestować i skąd wziąć na to środki? Z tymi pytaniami w głowie ogrodnicy rozpoczną nowy rok! 

Tymczasem odetchnijmy i zasiądźmy przy świątecznym stole!

Zdrowych, spokojnych, a zarazem wesołych oraz rodzinnych świąt Bożego Narodzenia oraz samych pomyślności w 2021 roku życzy redakcja SadyOgrody.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI