×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nielegalne zatrudnienie Ukraińców na Warmii i Mazurach

Autor: PAP 08 stycznia 2022 09:08

Nielegalne zatrudnienie Ukraińców na Warmii i Mazurach Obywatele Ukrainy stanowili w ub. roku największą liczbę nielegalnie zatrudnionych na Warmii i Mazurach/fot. shutterstock.com

Obywatele Ukrainy stanowili w ub. roku największą liczbę nielegalnie zatrudnionych na Warmii i Mazurach cudzoziemców, bo aż 88 proc. Najwięcej nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców pracowało w powiecie olsztyńskim - podała Warmińsko-Mazurska Straż Graniczna.

Rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz poinformowała, że funkcjonariusze straży w 2021 roku przeprowadzili 210 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Kontrolami objęto prawie 6 tys. (blisko 4,8 tys. - 2020 r.) obcokrajowców i stwierdzono, że 825 osobom powierzono pracę nielegalnie (1 tys. 76 - 2020 r.).

Jak wskazała, głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów były: praca bez wymaganego zezwolenia bądź oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz praca na innych warunkach niż określone w zezwoleniu lub oświadczeniu. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej naruszenia przepisów stwierdzili w branżach pośredniczących w zatrudnianiu - 78 proc. W budownictwie pracowało nielegalnie 12 proc. cudzoziemców, a w zakładach produkcyjnych i usługowych po 4 proc. obcokrajowców - podała.

Nielegalne zatrudnienie cudzoziemców na Warmii i Mazurach

 

Obywatele Ukrainy stanowili największą liczbę nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców, bo aż 88 proc. Natomiast Gruzinów i Białorusinów pracujących na Warmii i Mazurach niezgodnie z przepisami było po 3 proc.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej stwierdzili, że 29 proc. obcokrajowców pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim, 12 proc. w ełckim, 10 proc. w nidzickim. Natomiast w powiecie mrągowskim było 9 proc., w działdowskim i gołdapskim po 7 proc.

W 2021 roku funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali do sądów 62 wnioski o ukaranie pracodawców. Ponadto przedsiębiorców, którzy naruszyli przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców ukarali mandatami na kwotę blisko 50 tys. zł. Natomiast sądy z Warmii i Mazur wymierzyły właścicielom firm grzywny na kwotę ponad 170 tys. zł. - poinformowała mjr Aleksandrowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI