×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nie będzie przekazywania ziemi za emeryturę?

Autor: Farmer.pl 02 lutego 2021 08:05

Nie będzie przekazywania ziemi za emeryturę? W ustawie znajdzie się zapis o likwidacji konieczności przekazywania ziemi za emeryturę; fot. unsplash.com

Jak zapewnił przedstawicieli rolniczej "Solidarności" Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi, w przygotowywanej ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych znajdzie się zapis o likwidacji konieczności przekazywania ziemi za emeryturę.

Izby Rolnicze wnioskowały do ministerstwa rolnictwa o podjęcie odpowiednich działań legislacyjnych umożliwiających emerytowi KRUS dalsze prowadzenie gospodarstwa, bo w ocenie samorządu rolniczego, konieczność zaprzestania prowadzenia gospodarstwa rolnego w przypadku ubiegania się o emeryturę lub rentę jest krzywdząca dla rolników, tym bardziej, że wielu z nich nie ma następców, którym mogliby przekazać gospodarstwo.

- W kwestiach dotyczących systemu rolniczego ubezpieczenia społecznego, Związek zwrócił uwagę na sprawę instytucjonalnego funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych a także kwestii emerytur rolniczych. Związek przekazał ministrowi projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników autorstwa NSZZ RI „Solidarność” likwidujący konieczność przekazywania ziemi w zamian za pełną emeryturę rolniczą. Projekt ten był wcześniej przedkładany m.in. premierowi RP oraz Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i jest przedmiotem umowy programowej podpisanej pomiędzy Prezydentem a NSZZ RI „Solidarność” w dniu 22 czerwca 2020 roku w Wierzchosławicach, gdzie Prezydent zobowiązał się do inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie - wynika z informacji przekazanej przez NSZZ RI „Solidarność”.

- Odnosząc się do ww. postulatu Związku minister poinformował, że zapis o likwidacji konieczności przekazywania ziemi za emeryturę znajdzie się w przygotowywanej ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych, w której znajdzie się także szereg innych zapisów dotyczących wsparcia małych i średnich gospodarstw postulowanych także m.in. przez NSZZ RI „Solidarność” - dodano.

Więcej na Farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI