×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nie będzie już dopłat na nowe sady

Autor: Świętokrzyska Izba Rolnicza 29 marca 2023 15:56

Nie będzie już dopłat na nowe sady Nie będzie już dopłat na nowe sady/ fot.sadyogrody.pl

Świętokrzyska Izba Rolnicza złożyła wniosek do resortu rolnictwa  o zakończenia programu wsparcia na nowe nasadzenia sadownicze i przeznaczenie funduszy na karczowanie starych sadów i ich rekultywację.

Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz złożył 10 lutego br. do Ministerstwa Rolnictwa wniosek z propozycją świętokrzyskich sadowników, aby zakończyć program wsparcia na nowe nasadzenia sadownicze a fundusze przeznaczyć na karczowanie starych sadów oraz na rekultywację gruntów po sadach. Jak czytamy we wniosku, ograniczenie produkcji sadowniczej powinno być zrekompensowane z tytułu utraconego dochodu na wzór rezygnacji z uprawy np. buraków cukrowych przez okres min. 5 lat a grunty przeznaczyć pod uprawę innych upraw.

Wniosek Świętokrzyskiej Izby Rolniczej do MRiRW

Świętokrzyska Izba otrzymała w tej kwestii odpowiedź od resortu rolnictwa:

W PROW 2014-2020 w działaniu Modernizacja gospodarstw rolnych, realizowano wsparcie inwestycyjne, w ramach którego możliwe było dofinansowanie do zakładania sadów i plantacji krzewów owocowych owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat.

W efekcie realizowanego wsparcia powierzchnia założonych sadów lub plantacji krzewów owocowych(..) wyniosła przeszło 4,8 tys ha w ramach 2 197 zakończonych operacji. Całkowita wartość tych operacji to 223 278 043,92 zł.

W planie strategicznym dla WPR na lata 2023-2027 inwestycje związane z zakładaniem sadów i plantacji wieloletnich oraz wymiany w nich nasadzeń nie będą mogły zostać zakwalifikowane do wsparcia. 

Według resortu rolnictwa decyzja ta ma na celu dostosowanie ograniczonego popytu do podaży, zarówno w Polsce, jak i na rynkach międzynarodowych.

Poniżej pełna odpowiedź resortu rolnictwa.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

MULTIMEDIA

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI