
Świętokrzyska Izba Rolnicza złożyła wniosek do resortu rolnictwa o zakończenia programu wsparcia na nowe nasadzenia sadownicze i przeznaczenie funduszy na karczowanie starych sadów i ich rekultywację.
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz złożył 10 lutego br. do Ministerstwa Rolnictwa wniosek z propozycją świętokrzyskich sadowników, aby zakończyć program wsparcia na nowe nasadzenia sadownicze a fundusze przeznaczyć na karczowanie starych sadów oraz na rekultywację gruntów po sadach. Jak czytamy we wniosku, ograniczenie produkcji sadowniczej powinno być zrekompensowane z tytułu utraconego dochodu na wzór rezygnacji z uprawy np. buraków cukrowych przez okres min. 5 lat a grunty przeznaczyć pod uprawę innych upraw.
Wniosek Świętokrzyskiej Izby Rolniczej do MRiRW
Świętokrzyska Izba otrzymała w tej kwestii odpowiedź od resortu rolnictwa:
W PROW 2014-2020 w działaniu Modernizacja gospodarstw rolnych, realizowano wsparcie inwestycyjne, w ramach którego możliwe było dofinansowanie do zakładania sadów i plantacji krzewów owocowych owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat.
W efekcie realizowanego wsparcia powierzchnia założonych sadów lub plantacji krzewów owocowych(..) wyniosła przeszło 4,8 tys ha w ramach 2 197 zakończonych operacji. Całkowita wartość tych operacji to 223 278 043,92 zł.
W planie strategicznym dla WPR na lata 2023-2027 inwestycje związane z zakładaniem sadów i plantacji wieloletnich oraz wymiany w nich nasadzeń nie będą mogły zostać zakwalifikowane do wsparcia.
Według resortu rolnictwa decyzja ta ma na celu dostosowanie ograniczonego popytu do podaży, zarówno w Polsce, jak i na rynkach międzynarodowych.
Poniżej pełna odpowiedź resortu rolnictwa.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
CHF
4,67 -0,15%
GBP
5,23 0,26%
USD
4,22 0,02%
ON
6,09 3 gr
LPG
2,95 -3 gr