Nic nie tłumaczy niskich cen jabłek przemysłowych!

Autor: www.sadyogrody.pl/LIR 05 października 2021 16:00

Nic nie tłumaczy niskich cen jabłek przemysłowych! Nic nie tłumaczy niskich cen jabłek przemysłowych!/ fot. shutterstock.com

Lubelska Izba Rolnicza z wielkim niepokojem obserwuje sytuację dotycząca niskich cen skupu jabłek przemysłowych, które w lubelskim wynoszą ok. 0,27 zł/kg. Tym samym LIR apeluje o odpowiednie podjęcie działań.

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej opublikował swoje stanowisko w sprawie trudnej sytuacji na rynku jabłek.

- Należy zwrócić uwagę, ze żadne rynkowe wskaźniki nie tłumaczą tak niskiego poziomu cen jabłek przemysłowych. Z uwagi na wystąpinienie klęsk żywiołowych w postaci gradu i deszczu nawalnego na terenie Lubelszczyzny, gdzie rolnicy zajmują się głównie produkcją jabłek, większość owoców ucierpiała i nie nadaję się do sprzedaży jako jabłka deserowe. Dodatkowo punkty skupu wykorzystują sytuację i nawet jeżeli owoc klasyfikuje się jako deserowy i możliwe jest przechowywanie bez strat dla podmiotu skupującego, owoc skupowany jest jako przemysłowy do niezwłocznego przetworzenia - informuje LIR w swoim piśmie. 

- Brak jakiegokolwiek wsparcia sadowników z Lubelszczyzny, bardzo wysokie koszty produkcji i zatrważająco niska cena produktu finalnego, niewątpliwie przyczynia się do upadku wielu rodzinnych gospodarstw zajmujących się od pokoleń produkcją sadowniczą- pisze LIR.

Lubelska Izba Rolnicza wnosi o wprowadzenie stosownych regulacji systemowych oraz ustalenia minimalnych cen skupu jabłek deserowych, w taki sposób aby ograniczyć samowolę cenową podmiotów skupujących.

Pełna treść Stanowiska LIR

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI