Nawet 130 tys. rolników skorzysta z nowych przepisów emerytalnych

Autor: PAP 12 czerwca 2022 10:26

Nawet 130 tys. rolników skorzysta z nowych przepisów emerytalnych Nowe przepisy emerytalne dla rolników/ fot.shutterstock.com

Nowe przepisy emerytalne dla rolników, przewidujące m.in. że przechodząc na emeryturę nie trzeba będzie zaprzestawać działalności rolniczej, obejmą ok. 130 tys. osób - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Anna Gębicka.

Wiceminister Gębicka odpowiadała w czwartek na pytania posłów dotyczące nowych przepisów emerytalnych dla rolników. Jak przekazała, obejmą one ok. 130 tys. osób, które przechodząc na emeryturę nie będzie musiało zaprzestawać działalności rolniczej.

Gębicka dodała, że w tej grupie 130 tys. rolników znajdą się też ci, którzy skorzystają z innego nowego rozwiązania, czyli doliczenia do emerytury okresów odbywania służby wojskowej. Liczba pobierających emerytury rolnicze to ok. 780 tys. osób, a ogólna liczba świadczeniobiorców w rolnictwie, razem z osobami pobierającymi renty, to ponad 1 mln - przekazała.

Wiceminister rolnictwa zaznaczyła, że w kolejnej nowelizacji przepisów resort planuje zmienić zasady waloryzacji świadczeń emerytalnych, a wspólnie z ministerstwem rodziny pracuje nad uregulowaniem sytuacji zbiegu tytułów emerytalnych w systemie powszechnym i systemie rolniczym.

Opłacalność produkcji rolnej - jakie wsparcie rządu?

Pytana o kwestie opłacalności produkcji rolnej, Anna Gębicka stwierdziła, że rząd podejmuje dużo działań w tym obszarze, m.in. poprzez powołanie ostatnio Polskiej Grupy Spożywczej. Jak wskazała, kolejne możliwości zwiększenia opłacalności wiążą się z propozycjami zawartymi w planie strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej, gdzie znajdą się wymogi zwiększania powierzchni gospodarstw ekologicznych, a co za tym idzie - jak zaznaczyła - również kwot dopłat.

"Bardzo mocno pracujemy, żeby w ramach KPO z 4,5 mld zł przeznaczonych na odbudowę polskiego przetwórstwa zawarte były także preferencje dla rolników ekologicznych. Żeby to był trochę większy procent dofinansowania, trochę większe kwoty, w taki sposób, żeby zachęcić do tej produkcji" - dodała wiceminister rolnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI