Na Ukrainie przyspieszą szczepienia. Czy to zmieni rynek pracy w Polsce?

Autor: PAP 20 maja 2021 17:01

Na Ukrainie przyspieszą szczepienia. Czy to zmieni rynek pracy w Polsce? Nowy minister zdrowia Ukrainy chce, aby jego rodacy - już zaszczepieni - mogli swobodnie podróżować i pracować; fot. unsplash.co.

Nowy minister zdrowia obiecał, że do końca roku na Ukrainie wszyscy chętni zaszczepią się przeciw Covid-19. Czy to pomoże w usprawnieniu emigracji zarobkowej pracowników sezonowych do Polski.

Wiktor Laszko został nowym ministrem zdrowia. Zastąpił na stanowisku ministra Maksyma Stepanowa, którego parlament odwołał we wtorek, zarzucając mu m.in. zbyt powolne tempo szczepień przeciw Covid-19 i dostaw preparatów. 

"Zrobimy wszystko, żeby Ukraińcy mogli się zaszczepić, pracować i podróżować"

Podczas wystąpienia przed Radą Najwyższą (parlamentem) w czwartek Laszko oświadczył, że głównym priorytetem dla ministerstwa pod jego kierownictwem będzie walka z SARS-CoV-2. "Zrobimy wszystko, żeby Ukraińcy mogli się zaszczepić, pracować i podróżować" - zapowiedział. Obiecał, że latem zaszczepionych dwiema dawkami preparatu zostanie 5 mln Ukraińców. Zaznaczył, że Ukraina powinna produkować szczepionki w kraju.

Na Ukrainie, której liczbę ludności szacuje się na ok. 41 mln osób, według oficjalnych danych wykryto ok. 2,2 mln infekcji koronawirusem, a bilans zmarłych wynosi ok. 48,9 tys. Dotychczas przeprowadzono nieco ponad milion szczepień przeciw Covid-19, a dwie dawki preparatu otrzymało ok. 48 tys. osób.

W czwartek prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że kraj ma podpisane kontrakty na "45-47 mln bezpłatnych szczepionek dla mieszkańców Ukrainy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI