Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy poszkodowani w wyniku nawałnic?

Autor: Agrobiznes w TVP 21 września 2016 13:48

Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy poszkodowani w wyniku nawałnic? Szkody wywołane przez huragany, deszcz nawalny i gradobicia wyliczono na blisko 400 mln zł. / fot. pixabay

Odszkodowania z polis, kredyty na wznowienie produkcji i wsparcie do hektara – między innymi taka pomoc jest przewidziana dla rolników poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych. Szacuje się, że dotknęły w tym roku około 16 tys. gospodarstw – informuje Agrobiznes w TVP.

Najbardziej  ucierpiały zboża jare, mniej ozime, rzepak oraz rzepik. Straty w wyniku suszy odnotowano również w uprawach krzewów owocowych, truskawek i roślin strączkowych. Z danych resortu rolnictwa wynika, że susza objęła blisko 5,5 tys. gospodarstw na powierzchni ponad 60 tys. hektarów. Straty szacuje się na 48 mln zł.

Osiem razy więcej wynoszą szkody wywołane przez huragany, deszcz nawalny i gradobicia. Wyliczono je na blisko 400 mln zł. Poszkodowanych zostało ponad 10 tys. gospodarstw o powierzchni 75 tys. hektarów.

Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym rolnikom 600 mln zł odszkodowań z polis dofinansowanych z budżetu państwa. Będą mogli ubiegać się także o kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie lub umorzenie należności wobec KRUS-u czy ANR. Planowane jest także wsparcie do hektara. Nieoficjalnie mówi się, że wsparcie może wynieść nawet 1000 zł do hektara. Na pełną stawkę mogą jednak liczyć tylko ci, którzy mieli ubezpieczone uprawy. 

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI