Na dopłaty bezpośrednie będzie w Polsce 21,7 mld euro

$data.author.description Autor: farmer.pl 02 września 2020 09:37

Na dopłaty bezpośrednie będzie w Polsce 21,7 mld euro Na dopłaty bezpośrednie będzie w Polsce 21,7 mld euro – było 23 mld euro/ fot. shutterstock

Na WPR w kończącej się unijnej siedmiolatce było ok. 32 mld euro, z czego ok. 23 mld trafiło bezpośrednio do rolników na płatności bezpośrednie, a 8,7 mld na działania związane z rozwojem wsi. W nadchodzącej perspektywie budżetowej 2021-27 będziemy mieli na WPR 32,2 mld euro (ceny bieżące, już po uwzględnieniu dodatkowych środków na ożywienie gospodarki po koronawirusie), w tym 21,7 mld euro w ramach płatności bezpośrednich oraz 10,5 mld euro na rozwój obszarów wiejskich (przed ewentualnym przesunięciem środków między filarami WPR) - czytamy w serwisie farmer.

Przemieszanie informacji o kwotach przeznaczanych w UE na rolnictwo (WPR) i na ożywienie gospodarki po koronawirusie („plan odbudowy”) utrudnia ocenę tego, ile tak naprawdę pieniędzy trafi w przygotowywanych nowych wieloletnich ramach finansowych UE na dopłaty i rozwój rolnictwa i terenów wiejskich. Nie wiadomo też, kiedy kwoty podawane są w wysokości uwzględniającej inflację (czyli w cenach stałych), a kiedy bez jej uwzględnienia (czyli w cenach bieżących, tj. aktualne ceny rynkowe, nominalne).

Nie wiadomo również, ile z tych planowanych pieniędzy „na rolnictwo” trzeba będzie tak naprawdę przeznaczyć na środowisko i inwestycje wspierające jego ochronę, a także na cyfryzację.

„Realnie środki na wsparcie w ramach WPR będą blisko o 2% wyższe niż w perspektywie 2014-2020, uwzględniając drugi element lipcowego kompromisu dotyczący finansowania planu odbudowy po pandemii COVID-19” – podało MRiRW.

Zapytaliśmy w MRiRW, czy podawane dane są w cenach stałych, czy bieżących.

Wyjaśniono (podkreślenia redakcji):

„Przekazane informacje o kwotach uzgodnionych w ramach osiągniętego 21 lipca 2020r. porozumienia w sprawie wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027 (WRF) podane zostały w cenach stałych (zgodnie z konkluzjami przyjętymi przez Radę Europejską – dokument EUCO 10/20 – https://www.consilium.europa.eu/media/45127/210720-euco-final-conclusions-pl.pdf);

- Punktem odniesienia do porównań wyników kompromisu w przekazanym pierwotnie materiale była propozycja KE z maja 2018 r.;

- W cenach bieżących kwoty osiągniętego kompromisu są następujące:

• łączny budżet WPR (wliczając środki Europejskiego Instrumentu Odbudowy) – 386,7 mld euro (o 1,6% więcej niż w perspektywie 2014-2020),

• pierwszy filar WPR – blisko 291,1 mld euro (wzrost o 1,9%),

• drugi filar WPR (wliczając środki Europejskiego Instrumentu Odbudowy, które mają być wydatkowane z wykorzystaniem instrumentów drugiego filara) – 95,6 mld euro (wzrost o 0,5%).”

Przypomnijmy, że w cenach stałych (dane z poprzedniej informacji MRiRW, czyli podane z uwzględnieniem inflacji) wyglądało to tak: łączny planowany budżet polityki rolnej to ponad 336,4 mld euro, limit wydatków pierwszego filara ustalony został na poziomie prawie 258,6 mld euro, alokacja na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich ustalona została na poziomie prawie 77,9 mld euro.

Więcej: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI