Na co rolnicy przeznaczają płatności bezpośrednie?

$data.author.description Autor: farmer.pl 28 stycznia 2021 16:01

Na co rolnicy przeznaczają płatności bezpośrednie? Płatności bezpośrednie rolnicy przeznaczają na paliwo oraz nawozy i środki ochrony roślin/ fot. pixabay

Prawie połowę płatności bezpośrednich trzy czwarte rolników przeznacza na paliwo oraz nawozy i środki ochrony roślin - informuje farmer.pl.

Na co rolnicy przeznaczają płatności bezpośrednie? Próbę odpowiedzi na to pytanie podjęto w tegorocznym badaniu „Polska wieś i rolnictwo 2020".

Jako najczęstsze przeznaczenie dopłat bezpośrednich wskazywano: zakup paliwa do produkcji rolnej - na ten cel 73,9 proc. przeznacza 24,4 płatności, zakup nawozów i środków ochrony roślin - 69,2 proc. wydaje tak 22,2 proc. dopłat, a także zakup maszyn rolniczych - 51,9 proc. przeznacza na ten cel aż 34,4% dopłat, przy czym średni odsetek płatności przeznaczony na ten cel jest najwyższy ze wszystkich wskazywanych.

W porównaniu z 2019 rokiem o ok. 10 proc. spadł udział zakupu nawozów i środków ochrony roślin. Udział zakupujących paliwo wzrósł natomiast o 3,7 proc. Na zakup maszyn w ubiegłym roku wskazywało tylko 35,6 proc. respondentów, którzy deklarowali przeznaczanie na ten cel aż 41,7 proc. dopłat.

W 2020 roku znacznie wzrósł odsetek rolników, którzy przeznaczają dopłaty na spłatę kredytu czy pożyczki – z 15 proc. do 26,6 proc., trafia na ten cel 18,5% dopłat.

37 proc. przeznacza dopłaty na ubezpieczenie upraw, zwierząt, budynków - w ubiegłym roku cel taki wskazało 25,7 proc. respondentów.

Więcej w serwisie farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI