×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

MRiRW: Pre-Summit ONZ - nowe systemy żywności dla świata

Autor: PAP 28 lipca 2021 09:43

MRiRW: Pre-Summit ONZ - nowe systemy żywności dla świata Minister rolnictwa Grzegorz Puda uczestniczył w Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ 2021/ fot. MRIRW

Od 26 do 28 lipca 2021 roku odbywa się spotkanie przygotowawcze Szczytu Systemów Żywnościowych ONZ 2021. Stronę polską reprezentuje minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda - poinformował resort rolnictwa.

Lipcowe spotkanie odbywające się w Rzymie w formie hybrydowej, poprzedza wrześniową 76. Sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Hybrydowa formuła pozwoliła na wymianę poglądów ministrów z całego świata.

Założeniem wydarzenia jest podsumowanie dotychczasowych doświadczeń w transformacji systemów żywnościowych i ustalenie ambitnych celów związanych z realizacją założeń zrównoważonego rozwoju Agendy 2030 w ujęciu globalnym. Główne cele nowych systemów żywnościowych to: zdrowie, równowaga, sprawiedliwość - poinformował resort rolnictwa.

Puda, który wziął udział we wtorkowym spotkaniu, podsumował "krajowe doświadczenia w ramach tzw. krajowej ścieżki - strategii przeprowadzenia krajowego procesu zmian systemów żywnościowych".

"Nowy model rozwoju zdefiniowany w tej strategii, to rozwój odpowiedzialny oraz społecznie i terytorialnie zrównoważony, a także posiadający inkluzywny charakter. Jego siłą napędową i zarazem priorytetem jest spójność społeczna" - podkreślił cytowany w komunikacie minister.

Szef resortu rolnictwa omówił organizację Dialogu Krajowego "Budowanie w Polsce systemu identyfikowania żywności", zapewniającego uczestnikom łańcucha żywnościowego dostęp do transparentnej i wiarygodnej informacji nt. sposobu i miejsca produkcji żywności.

"Będziemy dążyć do zapewnienia kontynuacji modelu rolnictwa wielofunkcyjnego i zrównoważonego, który gwarantuje bezpieczeństwo żywnościowe, dostarcza dóbr, sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości związanej z sektorem rolno-spożywczym oraz pobudza rozwój społeczny i terytorialny" - powiedział Puda.

Szczyt Systemów Żywnościowych ONZ 2021 planowany jest w drugiej połowie września 2021 r. w Nowym Jorku, w powiązaniu z 76. Sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Celem Szczytu będzie uzgodnienie działań, które pozwolą osiągnąć zdrowsze produkty żywnościowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI