MRiRW: podpisano list intencyjny ws. wymiany danych o działkach rolnych

Autor: PAP 13 października 2021 15:28

MRiRW: podpisano list intencyjny ws. wymiany danych o działkach rolnych MRiRW: podpisano list intencyjny ws. wymiany danych o działkach rolnych/ fot. shutterstock.com

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Główny Urząd Geodezji i Kartografii podpisały w środę list intencyjny ws. wymiany danych, usług i wiedzy na temat działek rolnych. Współpraca między instytucjami pozwoli m.in. na wizualizację tych gruntów.

List intencyjny został podpisany w ministerstwie rolnictwa. Dokument podpisali: Dyrektor Generalna KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola oraz Główny Geodeta Kraju Waldemar Izdebski w obecności ministra rolnictwa Grzegorza Pudy.

W ramach współpracy KOWR przekaże dane wraz z odnośnikami do platformy eRolnik. Na ich podstawie Główny Geodeta Kraju stworzy wizualizację działek w formie warstwy na mapach portalu geoportal.gov.pl.

Jak poinformował Puda, podpisanie porozumienia przybliża rolnikom zasoby należące do KOWR. Współpraca ma polegać na wzajemnej wymianie informacji. KOWR będzie przekazywał identyfikatory działek oraz dane takie jak jej numery, a w zamian uzyska wiedzę, w jaki sposób tymi działkami zarządzać. Na podstawie przekazywanych danych Główny Geodeta Kraju stworzy wizualizacje dostępne dla rolników i nie tylko - wyjaśnił minister. Dodał, że celem porozumienia jest unowocześnienie infrastruktury państwa.

"Cieszę się, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zasili danymi platformę eRolnik, której elementem jest budowany w ramach jednego z projektów Polskiego Ładu - Więcej Ziemi dla Rolnika - Centralny System Informatyczny Katalogujący Zasób WRSP" - powiedział minister Grzegorz Puda.

System ten pozwala na dostęp do bazy danych o wolnych gruntach z państwowego zasobu. Dzięki specjalnej przeglądarce rolnicy mogą oglądać grunty, ale także identyfikować je pod względem położenia czy powierzchni.

Gośniowska-Kola poinformowała, że w ramach współpracy z Urzędem Geodezji i Kartografii KOWR będzie przekazywał dane dot. działek rolnych. Przypomniała, że w lipcu uruchomiona została przeglądarka, która pozwala na odszukanie określonej działki, a w kolejnym etapie, dzięki współpracy, będzie możliwa jej wizualizacja.

Główny Geolog Kraju zwrócił uwagę, że dzięki podpisanemu porozumieniu zasoby gruntów, które znajdują się w zarządzaniu KOWR, będą szerzej udostępniane i wzbogacane o pewne dodatkowe informacje; oprócz zlokalizowania danej nieruchomości będzie można sprawdzić wiele jej parametrów, takich jak zagrożenie powodzią, ukształtowanie terenu, przynależność do stref ochronnych itp. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI