MRiRW chce przywrócenia w 2022 r. uzupełniającej płatności podstawowej dla rolników

Autor: PAP 22 listopada 2021 13:53

MRiRW chce przywrócenia w 2022 r. uzupełniającej płatności podstawowej dla rolników Resort rolnictwa chce przywrócenia w 2022 r. uzupełniającej płatności podstawowej dla rolników/ fot. pixabay

Przywrócenie uzupełniającej płatności podstawowej dla rolników zakłada ministerstwo rolnictwa w projekcie zmiany ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Ma to podnieść dochody rolników. Koszt oszacowano na 400 mln zł.

Opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt zakłada rozszerzenie w 2022 r. katalogu dostępnych instrumentów wsparcia w ramach systemu wsparcia bezpośredniego o uzupełniającą płatność podstawową (UPP), przyznawaną w ramach przejściowego wsparcia krajowego.

Jak wskazuje się w uzasadnieniu projektu, przywrócenie UPP, ze względu na jej szeroki zakres - ponad 9 mln ha i ok. 1,17 mln rolników według danych z 2013 r. - przyczyni się do wzrostu średniego poziomu wsparcia dla zdecydowanej większości rolników.

Przywrócenie uzupełniającej płatności podstawowej dla rolników

Na realizację uzupełniającej płatności podstawowej planuje się przeznaczyć 400 mln zł. 50 proc. ma zostać wypłacone do końca 2022 r., a pozostała część w I połowie 2023 r. Jako źródło finansowania wskazano rezerwę celową budżetu państwa.

W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że problemem, jaki nowelizacja ma rozwiązać są znaczne różnice między przeciętnym dochodem z pracy w gospodarstwie rolnym, a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej, a także różnicy między średnim wsparciem bezpośrednim w Polsce i w UE.

Zgodnie z uzasadnieniem, UPP obejmie najważniejsze rośliny uprawne: zboża, oleiste, wysokobiałkowe, a także grunty ugorowane. Szczegółowe warunki przyznawania płatności, w tym rodzaje roślin mają zostać określone w rozporządzeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI