Morawiecki zapowiada nowy system ubezpieczeniowy

Autor: PAP 11 lutego 2022 08:30

Morawiecki zapowiada nowy system ubezpieczeniowy Jak zwrócił uwagę szef rządu podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, "klęski żywiołowe utrudniają przewidywalność planowania inwestycyjnego, utrudniają gospodarowanie na wsi / fot. PAP/Leszek Szymański

Klęski żywiołowe utrudniają przewidywalność planowania inwestycyjnego, gospodarowania na wsi, aby temu zapobiegać wdrażamy nowy system ubezpieczeniowy dla rolników - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Jak zwrócił uwagę szef rządu podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, "klęski żywiołowe utrudniają przewidywalność planowania inwestycyjnego, utrudniają gospodarowanie na wsi, aby temu zapobiegać wdrażamy nowy system ubezpieczeniowy".

Ubezpieczenia dla rolników

"Przejęliśmy Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych i w oparciu o ten system chcemy możliwe szeroko udostępnić ubezpieczenia dla rolników" - mówił premier.

Dodał, że będzie się to odbywać "z wydatnym wsparciem Skarbu Państwa".

Szef rządu wskazał, że jeżeli będą lepsze lata, "to przychód, który w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych ma służyć przyszłym latom i rozwojowi rolnictwa, będzie ubezpieczał kolejne lata".

"Gdyby w tym roku wystąpiła susza, to przynajmniej w takim wymiarze (...) będziemy tutaj wspierać rolników" - zadeklarował Mateusz Morawiecki.

Problem z wieprzowiną, ASF, trzodą chlewną 

Premier wskazał też na problem związany z wieprzowiną, ASF, trzodą chlewną i spadającym pogłowiem. "Chcemy, żeby Polska miała własną silną produkcję w tym obszarze, jak to bywało wcześniej" - stwierdził.

Zaapelował do wszystkich sił parlamentarnych o wsparcie ustawy, która ułatwia odstrzał dzików - "ułatwia pozbycie się tego nosiciela ASF-u". Drugim warunkiem koniecznym do ograniczenia ASF jest, jak dodał, bioasekuracja.

Mówiąc o pomocy dla rolników wskazał też na dopłaty do loch. "To też jest ta część naszego programu, która ma służyć odbudowie trzody chlewnej" - zaznaczył.

"Chcemy wykorzystać to, że Polska nie produkuje dzisiaj intensywnie w takim stopniu wieprzowiny, świń, jak to się dzieje w Holandii, Danii, Belgii czy nawet w Austrii i w Niemczech" - mówił Morawiecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI