Mniej azotanów do wód. MRiRW pracuje nad nowymi przepisami

Autor: Polskie Radio 08 stycznia 2018 11:00

Mniej azotanów do wód. MRiRW pracuje nad nowymi przepisami Fot. za Farmer.pl

W grudniu ubiegłego roku zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu programu azotanowego, przygotowanego przez ministerstwa: środowiska i rolnictwa. Chodzi o nowe uregulowania, które mają zapobiegać odpływowi do wód azotanów, pochodzących z gospodarstw rolnych – podaje Polskie Radio.

Bogusław Rzeźnicki, dyrektor departamentu hodowli i ochrony roślin w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi mówi, że nowymi regulacjami zostaną objęci wszyscy rolnicy, a nie jak dotychczas - tylko ci, mieszkający na wybranych obszarach, tak zwanych OSN-ach. Wymogi mają być jednak zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa czy rozmiarów produkcji. Zmienią się m.in. zasady przechowywania nawozów naturalnych, na przykład w przypadku gnojówki i gnojowicy trzeba będzie przygotować zbiorniki na okres 6 miesięcy, a nie jak do tej pory - na 4.

W związku z wprowadzaniem w życie nowych uregulowań rolnicy będą musieli inwestować w budowę płyty obornikowe i zbiorniki na nawozy płynne. Ponosząc koszty będą jednak mogli liczyć na wsparcie. Bogusław Rzeźnicki podkreśla, że szacowane koszty zmian to około 800 milionów złotych. 

Więcej: Polskie Radio.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI