×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Minister rolnictwa: KRUS daje rolnikom gwarancje bezpieczeństwa

Autor: PAP 18 grudnia 2021 16:18

Minister rolnictwa: KRUS daje rolnikom gwarancje bezpieczeństwa Henryk Kowalczyk / fot. PTWP

- Przez 30 lat KRUS dawał poczucie bezpieczeństwa aktywnym rolnikom, którzy odprowadzali składki- powiedział w piątek minister rolnictwa Henryk Kowalczyk na konferencji z okazji 30-lecia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

KRUS istotną instytucją współtworzącą system ubezpieczeń społecznych 

Prezydent Andrzej Duda, jako honorowy patron konferencji z okazji jubileuszu KRUS wskazał w liście do uczestników spotkania, że KRUS jest istotną instytucja współtworzącą system ubezpieczeń społecznych w Polsce.

"W przekonaniu, że historia patriotycznych zasług mieszkańców terenów wiejskich, obecna społeczna i gospodarcza pozycja rolników w naszym kraju, oraz uwarunkowania ich życia i odpowiedzialnej pracy, wymagają szczególnego rodzaju instrumentu polityki społecznej" - ocenił.

Prezydent podkreślił profesjonalizm i zaangażowanie kierownictwa oraz pracowników KRUS z jakim pełnią służbę publiczną. Wskazał, że codzienną pracą budują prestiż instytucji, a przez to zaufanie i szacunek wobec Rzeczpospolitej.

Na koniec Andrzej Duda życzył kierownictwu i pracownikom KRUS, kolejnych dekad rozwoju oraz "satysfakcji płynącej z realizacji niezwykle ważnej misji".

Obecny na jubileuszowej konferencji wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podkreślił z kolei, że KRUS cieszy się ogromnym zaufaniem rolników, m.in. dzięki zaangażowaniu ponad 6 tys. pracowników Kasy.

KRUS daje gwarancję bezpieczeństwa rolnikom

"Przez 30 lat KRUS dawał poczucie bezpieczeństwa aktywnym rolnikom, którzy odprowadzali składki, daje też gwarancje bezpieczeństwa rolnikom, którzy już przestali być aktywni zawodowo, a stali się beneficjentami KRUS" - wskazał Kowalczyk.

Podkreślił też znaczenie i efektywność działań podejmowanych przez Kasę w zakresie bezpieczeństwa warunków pracy i zmniejszenie wypadkowości w rolnictwie. Zwrócił również uwagę, na działania w zakresie opieki zdrowotnej, opiekuńczej i wychowawczej.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę w liście do uczestników spotkania, że dzięki powołaniu KRUS, rolnicy indywidualni zajęli właściwe miejsce w strukturze całego społeczeństwa.

O znaczeniu KRUS mówił również unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. "Działalność Kasy przede wszystkim przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa w rolników i ich rodzin, choć nie tylko w zakresie wypłaty świadczeń emerytalnych czy zdrowotnych" - zaznaczył.

Jak podkreśli, niezwykle ważna jest ta działalność profilaktyczna, czyli zapobieganie wypadkom w rolnictwie, które w przeszłości często się zdarzały. "W tym zakresie jest wielki postęp, co jest efektem działalności KRUS" - dodał.

Wojciechowski zwrócił ponadto uwagę, że rolnictwo jest w bardzo ważnym okresie przemian. "Jesteśmy w czasie największej od 30 lat reformy rolnictwa UE, te zmiany we wspólnej polityce rolnej, mają uczynić ją bardziej sprawiedliwą. Chodzi w niej zwłaszcza o małe i średnie gospodarstwa rodzinne, które nie zawsze w przeszłości były należycie chronione we wspólnej polityce rolnej" - wskazał.

Jak wyjaśnił, nowa polityka rolna ma być bardziej zielona. "Niektórzy z obawą na to patrzą, ale chcę zapewnić wszystkich polskich rolników, że te zmiany, które są wprowadzane, będą korzystne dla rolników" - zapewnił komisarz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI