Minister klimatu proponuje na 2021 r. zerową opłatę kogeneracyjną

Autor: PAP 10 listopada 2020 13:49

Minister klimatu proponuje na 2021 r. zerową opłatę kogeneracyjną Skierowanym do konsultacji i uzgodnień proponowana opłata kogeneracyjna na 2021 r. wynosi 0 zł (fot. pixabay)

Minister klimatu i środowiska, w projekcie specjalnego rozporządzenia zaproponował wprowadzenie w 2021 r. zerowej stawki opłaty kogeneracyjnej. Z opłaty tej, doliczanej do rachunków odbiorców energii elektrycznej, finansowane jest wsparcie dla kogeneracji.

Obowiązująca w 2020 r. wysokość opłaty kogeneracyjnej wynosi 1,38 zł za MWh. W projekcie rozporządzenia, skierowanym we wtorek do konsultacji i uzgodnień proponowana opłata na 2021 r. wynosi 0 zł.

Zgodnie z ustawą o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, z opłaty finansuje się wsparcie dla energii elektrycznej, wytwarzanej w jednostkach kogenracyjnych. Wsparcie jest przydzielane w drodze aukcji, za wyjątkiem największych źródeł, dla których jest ono ustalane indywidualnie.

Według ustawy, przy ustalaniu wysokości opłaty kogeneracyjnej należy wziąć pod uwagę prognozowaną wysokość środków przeznaczonych na wypłatę premii kogeneracyjnych oraz kosztów działalności operatora rozliczeń.

Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji, prognozowane na rok 2021 r. wsparcie to niespełna 95 mln zł, a koszty operatora - nieco ponad 72 mln zł. Tymczasem prognozowany na 31 grudnia 2020 r. stan środków na rachunku opłaty kogeneracyjnej to 254 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI