Michał Kurtyka: Na program "Moja Woda" przeznaczamy 100 mln zł

Autor: PAP 19 marca 2021 12:58

Michał Kurtyka: Na program "Moja Woda" przeznaczamy 100 mln zł Michał Kurtyka, minister klimatu/ fot. PTWP

Na nową edycję programu "Moja Woda", która ruszy w poniedziałek, 22 marca przeznaczymy ponownie 100 mln zł - poinformował w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Nadal będzie można liczyć na dotację do 5 tys. zł, ale pod pewnymi warunkami.

Szef resortu klimatu i środowiska poinformował, że w poniedziałek, 22 marca br. ruszy kolejna edycja popularnego w zeszłym roku programu "Moja Woda". Jego celem jest zwiększenie retencji wody na terenach prywatnych posesji oraz wykorzystanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej.

Kurtyka dodał, tak jak w 2020 r. budżet nowej edycji programu to również 100 mln zł.

Minister podkreślił, że ubiegłoroczny nabór spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem, bo z dotacji skorzystało blisko 25 tys. rodzin. "Zaskoczyło nas, jak szybko te wnioski zostały przez polskie rodziny złożone (...) Ten budżet (100 mln zł - PAP) w ciągu dwóch miesięcy został wyczerpany. To pokazuje, jak duże było zainteresowanie, jak dobrze odpowiedział na potrzeby społeczne" - podkreślił.

Ostatecznie 100 mln budżet programu wzrósł do ponad 114 mln zł.

Kurtyka wskazał, że program oprócz aspektów czysto ekologicznych - dzięki niemu udało się zatrzymać 1 mln m sześc. wody na prywatnych posesjach - ma również te ekonomiczne, bo wychwytując deszczówkę czy wody roztopowe, można obniżyć rachunki za wodę. Dodatkowo retencja wody pozwala odciążyć sieci kanalizacyjne gminach - dodał.

Minister wyjaśnił, że podobnie jak w ubiegłym roku beneficjenci będą mogli liczyć na dotacje w wysokości do 5 tys. na budowę mikroinstalacji pozwalającej zatrzymać wodę na prywatnych posesjach, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski wyjaśnił na konferencji, że 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska będzie gotowych od poniedziałkowego ranka do przyjmowania elektronicznych wniosków od beneficjentów.

Dodał, że tegoroczna edycja programu będzie podobna do tej z ubiegłego roku, choć z pewnymi modyfikacjami. "Jesteśmy bardzo zainteresowani, aby wsparciem tym objąć wszystkie inwestycje, które zostały rozpoczęte od 1 czerwca 2020 roku, czyli od momentu, kiedy wiemy, że inwestycje nie mogły być zrealizowane w jakiś sposób przez wsparcie poprzedniego naboru. Otwieramy możliwość, aby te inwestycje były również finansowane w drugim naborze" - przekazał wiceprezes.

Lorkowski dodał, że warunkiem wsparcia z NFOŚiGW będzie również to, że dofinansowane będą zbiorniki na wodę o pojemności nie mniejszej niż 2 m sześc., czyli 2 tys. litrów. Ponadto trwałość takiego projektu musi wynosić minimum 3 lata od daty jego zakończenia.

Wiceszef NFOŚiGW pytany, jakie inwestycje cieszyły się największą popularnością w 2020 roku wyjaśnił, że właśnie na tej podstawie dokonano zmian w programie. Wskazał, że beneficjenci najczęściej otrzymywali dotacje na budowę podziemnych zbiorników magazynujących wodę wraz z instalacjami zbierającymi i transportującymi wodę do tych zbiorników.

W ramach programu "Moja Woda" można otrzymać dotację m.in. do instalacji przewodów odprowadzających wody opadowe, zbiornika retencyjnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej czy nawadniającej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI