Małopolskie: prawie 13 mln zł na dofinansowanie remontów dróg do pól

Autor: PAP 08 maja 2020 12:05

Małopolskie: prawie 13 mln zł na dofinansowanie remontów dróg do pól Gminy otrzymają od 30 tys. zł do 250 tys. zł, a udział finansowy województwa stanowi 50 proc. wartości zadania/ fot. shutterstock

Prawie 13 mln zł przeznaczył zarząd województwa małopolskiego na dotacje dla gmin na remonty dróg dojazdowych do pól uprawnych. W tym roku z programu skorzystają 162 samorządy z całego regionu.

Środki rozdysponowane w ramach dotacji pochodzą z należności i opłat rocznych związanych z wyłączeniem z produkcji gruntów rolnych.

Gminy otrzymają od 30 tys. zł do 250 tys. zł, a udział finansowy województwa stanowi 50 proc. wartości zadania. Finansowane przedsięwzięcia polegają najczęściej na położeniu twardej lub utwardzonej nawierzchni w wybranej przez lokalne władze technologii.

Jak zaznaczył w czwartek marszałek Małopolski Witold Kozłowski, kwota przyznana samorządom zależy od wysokości dochodu budżetu województwa pobranego w poprzednim roku za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej z obszaru danej gminy oraz od powierzchni gruntów w gminie, objętej dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za rok poprzedni.

Na przestrzeni lat 2011 - 2019 - wskazał Kozłowski - województwo dofinansowało remont blisko 1,4 tys. km dróg do pól, przeznaczając na ten cel powyżej 42 mln zł.

"Szacuje się, że za przyznane obecnie prawie 13 mln zł, gminy wyremontują blisko 110 km dróg dojazdowych do gruntów rolnych" - dodał marszałek.

Wicemarszałek Łukasz Smółka ocenił, że remonty na drogach prowadzących do pól są ważne, bo ułatwiają codzienne funkcjonowanie i prace rolnikom, dojazd do trudno dostępnych miejsc. "Rolnicy wykorzystują do pracy w polu coraz nowocześniejszy sprzęt rolniczy, który wymaga odpowiednich tras, by dojechać na role" - zaznaczył.

Zarząd województwa przyznał też ponad 400 tys. zł dla właścicieli gruntów na budowę i renowację zbiorników małej retencji, służących poprawie jakości gruntów rolnych, a także ponad 172 tys. zł na dofinansowanie zakup sprzętu pomiarowego i informatycznego niezbędnego do prowadzenia spraw z zakresu ochrony gruntów rolnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI