×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Małopolskie: 9 proc. gospodarstw wzięło już udział w spisie rolnym

Autor: PAP 01 października 2020 10:02

Małopolskie: 9 proc. gospodarstw wzięło już udział w spisie rolnym 13 tys. gospodarstw w Małopolsce wzięło udział w spisie rolnym/ fot. pixabay

13 tys. gospodarstw w Małopolsce wzięło udział do tej pory w spisie rolnym. Stanowi to około 9 proc. wszystkich gospodarstw w województwie. Rolnicy spisywali się, wypełniając formularz dostępny w internecie; od czwartku pomagać im będą rachmistrzowie spisowi.

Powszechny Spis Rolny ruszył 1 września, potrwa do 30 listopada 2020 r. Na podstawie zebranych w spisie danych kształtowana jest polityka rolna i żywnościowa kraju. Udział w spisie jest obowiązkowy; jego brak może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej. Spisywane są gospodarstwa, które 1 czerwca br. prowadziły działalność rolniczą.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas środowego briefingu podziękował rolnikom, którzy już dokonali spisu i poprosił pozostałych o zaangażowanie się w to przedsięwzięcie.

"Pozyskane dane pozwolą nakreślić właściwe kierunki rozwoju obszarów wiejskich w Małopolsce, co jest szczególnie istotne" - powiedział.

Jak podkreślił wojewoda, obecny spis rolny prowadzony jest w szczególnych warunkach w związku z pandemią koronawirusa. Aktualna sytuacja epidemiczna - wskazał Kmita - wymogła poszerzenie katalogu jego form.

Powszechny Spis Rolny jest przeprowadzany następującymi metodami: samospisu internetowego, poprzez formularz spisowy dostępny na stronie GUS, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych - (spisrolny.gov.pl); samospis przez telefon - dzwoniąc na infolinię spisową oraz metodami uzupełniającymi, realizowanymi przez rachmistrzów, czyli wywiadu telefonicznego przeprowadzonego przez rachmistrza spisowego; wywiadu bezpośredniego przeprowadzonego przez rachmistrza wyposażonego w przenośne urządzenie mobilne.

Agnieszka Szlubowska, dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie wskazała, że w październiku w województwie małopolskim pracę rozpocznie 550 rachmistrzów spisowych, którzy pomogą rolnikom wypełnić obowiązek spisowy, a z uwagi na sytuację epidemiczną będą kontaktować się z nimi przede wszystkim telefonicznie.

"Apelujemy, aby wszyscy rolnicy w województwie wzięli udział w spisie rolnym, udzielili dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi" - podkreśliła.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI