Maliszewski: Znów problem z ubezpieczeniem upraw z dopłatą państwa

Autor: Związek Sadowników RP 16 marca 2021 16:29

Maliszewski: Znów problem z ubezpieczeniem upraw z dopłatą państwa Trudności z zawieraniem ubezpieczeń z dopłatami z budżetu Państwa wraca co roku jak bumerang./fot.sadyogrody.pl/shutterstock.com

- Trudności z zawieraniem ubezpieczeń z dopłatami z budżetu Państwa wracają co roku jak bumerang. Wszyscy pamiętamy ubiegłoroczne problemy, a w zasadzie brak możliwości ubezpieczenia wielu upraw przed przymrozkami- podaje Związek Sadowników RP.

- Z informacji otrzymanych od wielu agentów ubezpieczeniowych i zainteresowanych sadowników wynika, że obecnie w PZU praktycznie zawrzeć polisy nie można. Jedni twierdzą, że 15 - tego marca minął ostateczny termin na zgłoszenie chęci ubezpieczenia i tylko do zapisanych rolników przyjadą rzeczoznawcy celem sprawdzenia stanu plantacji, inni natomiast przekazują informacje, że rzeczoznawcy dostali polecenia niedokonywania szacunków w najbliższych dniach. Tak, więc praktycznie umów dziś nikt nie może zawrzeć - informuje Mirosław Maliszewski na stronie Związku Sadowników RP.

I jak dodaje kolejne niepokojące informacje docierają w sprawie ubezpieczenia od gradu. Ponoć pierwszym możliwym terminem zawarcia umowy jest koniec maja, co po doliczeniu 14 dniowej karencji oznacza, iż termin wejścia osłony ubezpieczeniowej to połowa czerwca.

- Nie ma też ponoć dokładnych wyliczeń nowych taryf składek za 1 hektar, a nieoficjalne informacje mówią o dużym wzroście w stosunku do roku ubiegłego. Dotyczyć to ma zarówno PZU jak i innych firm ubezpieczeniowych. Z tych powodów podjąłem interwencję poselską i skierowałem zapytanie do Ministra Rolnictwa, któremu ta sprawa podlega - mówi Mirosław Maliszewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI