Lubelskie: Prawie 2,5 mln zł strat po nawałnicy w gminie Kłoczew

Autor: PAP 16 września 2021 08:34

Lubelskie: Prawie 2,5 mln zł strat po nawałnicy w gminie Kłoczew Prawie 2,5 mln zł strat po nawałnicy w gminie Kłoczew/ fot. shutterstock

Na 2,5 mln zł oszacowano straty po nawałnicy i trąbie powietrznej, która w połowie sierpnia przeszła przez gminę Kłoczew (lubelskie). Kwota dotyczy tylko upraw rolnych, bez strat w lasach.

Są wstępne wyliczenia strat po sierpniowej nawałnicy, która spowodowała szkody m.in. w uprawach na terenie gminy Kłoczew (woj. lubelskie). Oszacowana przez komisje weryfikujące kwota poniesionych szkód wynosi 2 mln 419 tyś zł. Według zgłoszeń rolników straty wystąpiły na 707 hektarach.

"To dotyczy tylko upraw rolnych bez strat w lasach, bo tych nie szacujemy. Straty w budynkach inwentarskich gospodarczych według zgłoszeń wynoszą milion złotych" - powiedział PAP we wtorek wójt gminy Kłoczew Zenon Stefanowski.

Jak dodał, sąsiednie gminy Trojanów i Krzywda pracują jeszcze nad oszacowaniem strat. "Czekamy na te wnioski. Wynika to z tego, że producent rolny składa wniosek według adresu siedziby gospodarstwa, nawet jeżeli szkoda nastąpiła na terenie innej gminy" - wyjaśnił Stefanowski.

W dalszej kolejności sporządzone protokoły zostaną przedstawione rolnikom do podpisu. Następnie trafią do wojewody lubelskiego i po jego zatwierdzeniu zostaną zwrócone do poszkodowanego rolnika. Rolnik, dysponując tym protokołem, może korzystać m.in. z preferencyjnych kredytów, ulg w podatkach czy z odszkodowania. Odszkodowania wypłacane są ze środków ministerstwa rolnictwa, a koordynacją tej pomocy zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

"W tym roku wypłacane były już pieniądze za straty za rok 2020. Czyli na wsparcie czeka się rok, ale jeśli zostanie dopuszczony tryb specjalny, o co zabiega wojewoda, to jest szansa, że pomoc zostanie uruchomiona wcześniej" - powiedział Stefanowski.

Jak przekazał Stefanowski, wojewoda lubelski Lech Sprawka złożył wniosek do Ministerstwa Rolnictwa w tej sprawie i czeka na informację.

Z kolei właściciele zniszczonych lub uszkodzonych budynków mogą otrzymać pomoc na ich odbudowę w kwocie do 200 tys. zł na odbudowę domu mieszkalnego. Sporządzony i podpisany protokół zostanie przekazany do urzędu wojewódzkiego, a po jego akceptacji urząd występuje do ministra finansów o uruchomienie tych środków.

W wyniku sierpniowej nawałnicy w gminie Kłoczew zniszczonych zostało kilkadziesiąt domów, stodoły i budynki gospodarcze, a także Szkoła Podstawowa w Goździe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI