Lubelskie: kolejki w skupach, niskie ceny jabłek. Potrzebna pilna interwencja

Autor: LIR 29 października 2021 13:40

Lubelskie: kolejki w skupach, niskie ceny jabłek. Potrzebna pilna interwencja LIR: Potrzebna jest pilna interwencja na rynku jabłek ! fot. shutterstock.com

Sytuacja na rynku jabłek pogarsza się. Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej w dniu 25.10.2021 r. zamieścił swoje stanowisko w tej sprawie  i prosi o szybką interwencję oraz ewentualne uruchomienie interwencyjnego skupu jabłek.

W swoim piśmie LIR informuje, iż z wielkim niepokojem obserwuje sytuację w skupach jabłek, oprócz bardzo niskiej ceny za jabłko (około 0,20 zł/kg dla jabłka przemysłowego), niepokojące są przestoje w punktach skupu.

Nadmiar jabłek, kolejki w skupach, niski ceny

- Z uwagi na wystąpienie klęsk żywiołowych w postaci gardu i deszczu nawalnego na niektórych terenach Lubelszczyzny, gdzie rolnicy zajmują się głównie produkcją jabłek, większość owoców ucierpiała i nie nadaje się do sprzedaży jako jabłko deserowe. Nadmiar surowca w postaci jabłka przemysłowego prowadzi do ciągłego spadku cen skupu, oraz do powstawania kolejek w punktach skupujących - czytamy

- Duża ilość jabłek przyczynia się do zastojów w przetwórniach, które nie są w stanie przerobić takiej ilości surowca. Dodatkowo występujące awarie całkowicie zatrzymują skupy, a nagromadzony surowiec nie nadaje się do przetworzenia lub znacząco pogarsza jakość produktu końcowego - informuje LIR.

Wsparcie dla sadowników

- Brak jakiegokolwiek wsparcie sadowników z Lubelszczyzny, bardzo wysokie koszty produkcji i zatrważająco niska cena produktu finalnego stawia sadowników w bardzo niekorzystnej sytuacji i niewątpliwie przyczynia się do upadku wielu rodzinnych gospodarstw zajmujących się od pokoleń produkcją sadowniczą - apeluje Zarząd LIR.

W związku z powyższym LIR prosi i podjęcie interwencji w tej sprawie oraz ewentualne uruchomienie skupu interwencyjnego w celu poprawy trudnej sytuacji producentów jabłek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI