Łódzkie: 3 mln zł na projekty obywatelskie na wsi i w małych miejscowościach

Autor: PAP 07 lipca 2020 12:55

Łódzkie: 3 mln zł na projekty obywatelskie na wsi i w małych miejscowościach Samorząd województwa łódzkiego przeznaczył w tym roku trzy mln zł na granty sołeckie/ Fot. pixabay

Na projekty obywatelskie mieszkańców wsi i małych miejscowości w regionie łódzkim przekazane zostały 3 mln zł. Powstać mają place zabaw, siłownie pod chmurką, odnowione zostaną świetlice wiejskie. W poniedziałek do wójtów i sołtysów trafiły czeki na te zadania.

Informację o podziale pieniędzy marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber przekazał na konferencji prasowej zorganizowanej w Mierzączce Dużej w gminie Dłutów.

"Samorząd województwa łódzkiego przeznaczył w tym roku trzy mln zł na granty sołeckie. Jest to zaadresowane do ponad 300 projektów w całym województwie. Wszystkie realizowane dzięki tym pieniądzom pomysły łączy jedno - żaden z nich nie powstał w urzędzie. Powstały wśród ludzi, tu, w waszych domach, sołectwach. To wy jesteście ich autorami. To wy pokazaliście, co wam jest potrzebne" - mówił marszałek.

Jak poinformował, w poniedziałek czeki trafiły do większości beneficjentów. Podkreślił, że od Mierzączki Dużej rozpoczyna się przejazd członków zarządu województwa, pracowników urzędu marszałkowskiego przez województwo i zachęcanie do dalszej pracy nad pomysłami. "Chcemy inspirować was do tego, aby takich pomysłów było jak najwięcej" - dodał marszałek.

Jak przypominają służby prasowe urzędu marszałkowskiego, o granty sołeckie mogły występować gminy z przeznaczeniem na inwestycje zgłaszane przez swoje sołectwa. Jedna gmina mogła zgłosić maksymalnie trzy zadania. Dofinansowanie na działanie wynosiło maksimum 10 tys. zł.

Do dofinansowania sejmik województwa łódzkiego zatwierdził 302 zadania (spośród 446) zgłoszone przez 154 gminy. O udzieleniu wsparcia decydowała komisja konkursowa oceniająca wnioski na podstawie punktacji szczegółowo określonej w regulaminie.

W Mierzączce Dużej, gdzie odbyła się konferencja, zakupione i zainstalowane zostaną dwa klimatyzatory w budynku OSP i świetlicy wiejskiej. Całkowity koszt zadania to 25 tys. zł. W gminie Dłutów z grantów sołeckich zrealizowane zostaną jeszcze dwa zadania: w Piętkowie naprawiony zostanie dach na siedzibie OSP, a w Stoczkach-Porąbkach rozbudowana będzie siłownia i naprawione ogrodzenie. Wszystkie trzy projekty z gminy Dłutów dostały po 10 tys. zł.

Dofinansowane projekty powinny być zrealizowane do 15 listopada tego roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI