×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

LIR: Nie ma możliwości odwołania się od wyliczeń strat dokonywanych automatycznie w aplikacji

Autor: www.sadyogrody.pl/LIR 30 października 2020 11:50

LIR: Nie ma możliwości odwołania się od wyliczeń strat dokonywanych automatycznie w aplikacji Nie ma możliwości odwołania się od wyliczeń strat dokonywanych automatycznie w aplikacji/ fot.pixabay.com

Lubuska Izba Rolnicza, w związku z protestami rolników związanymi z wnioskami suszowymi składanymi za pomocą aplikacji publicznej, zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z zapytaniem o ścieżkę odwoławczą od protokołów.

W związku z licznymi protestami lubuskich rolników związanymi z rozpatrzeniem ich
wniosków suszowych wypełnianych za pomocą publicznej aplikacji, Lubuska Izba Rolnicza
zwróciła się z pismem o wskazanie ścieżki odwoławczej od otrzymanych protokołów.

Województwo lubuskie jest jednym z najbardziej doświadczonych regionów przez suszę w kraju, nie tylko w tym roku. Różne uprawy w związku z deficytem wody notowały straty miejscami 50% i więcej, co jest często potwierdzone dokumentacją graficzną, a także opinią rzeczoznawców, jednakże aplikacja publiczna wskazywała iż susza tam nie występuje.

- Biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, iż aplikacja nie była testowana w warunkach rzeczywistych, a ewentualne wsparcie z tytułu strat w produkcji spowodowanych suszą pochodzi ze środków publicznych, wnioskujemy o wskazanie komórki, do której można się odwołać od protokołu wygenerowanego przez tą aplikację -podaje LIR.

W podsumowaniu obszernej odpowiedzi  MRiRW czytamy:

- Wyliczone w aplikacji straty w dochodach gospodarstw rolnych spowodowane suszą są generowane automatycznie bez możliwości jakiejkolwiek ingerencji w proces wyliczania w celu indywidualnego podwyższania procentu strat do wymaganego przekroczenia 30 proc. jako warunku ubiegania się o pomoc publiczną - wyjaśnia resort.

W podsumowaniu MRiRW wskazuje, że stosownie do przywołanych przepisów rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa :

- "stosownie do przywołanych przepisów § 13x ust.1 pkt 2 rozporządzenia rady ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dz.U. z 2015 r. poz. 187, z późn.zm.) nie ma możliwości odwołania się od wyliczeń strat w dochodach gospodarstw rolnych dokonywanych automatycznie w aplikacji na podstawie zweryfikowanych z bazami danych ARiMR, IUNG i IERiGŻ danych określanych przez producenta rolnego we wniosku o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI