Lada moment ruszy sprzedaż ubezpieczeń upraw z dopłatą

Autor: PP, www.sadyogrody.pl 13 marca 2021 16:02

Lada moment ruszy sprzedaż ubezpieczeń upraw z dopłatą Rusza sprzedaż ubezpieczeń upraw z dopłatą; fot. shutterstock.com

W najbliższych dniach i tygodniach towarzystwa ubezpieczeniowe ruszą ze sprzedażą polis ubezpieczeniowych upraw z 65-proc. dotacją z budżetu państwa. W tym roku ich zakup może być swoistym testem refleksu. Pieniędzy jest o 100 mln mniej niż w roku ubiegłym.

15 marca Concordia Polska Grupa Generali rozpoczyna proces odnowień ubezpieczeń upraw - podano w komunikacie prasowym. Z oferty będą mogli skorzystać klienci, którzy w minionym roku wiosną lub jesienią zabezpieczyli swoje uprawy w Concordii. Oferta wznowienia dostępna będzie u tego samego pośrednika, u którego polisa była zakupiona w zeszłym roku. Nowi klienci dostęp do oferty ubezpieczenia upraw z dopłatami budżetu państwa uzyskają na początku kwietnia.

W sezonie wiosennym w Concordii Polska Grupa Generali ochroną można objąć zboża, rzepak, kukurydzę, buraki cukrowe, ziemniaki, rośliny strączkowe, wybrane gatunki warzyw oraz owoców. Rolnicy będą mogli ubezpieczyć rośliny tradycyjne od ryzyka gradu, przymrozków wiosennych, huraganu i deszczu nawalnego. 

Wkrótce powinna ruszyć także sprzedaż w Grupie PZU, która jest bardzo popularnym towarzystwem wśród sadowników. Zapytaliśmy biuro prasowe ubezpieczyciela o konkretne terminy i warunki. - o rozpoczęciu sezonu oferowania dotowanych ubezpieczeń rolnych będziemy informować komunikatem prasowym - poinformował nas Piotr Kozicki, główny specjalista ds. PR w PZU. Redakcja SadyOgrody.pl będzie trzymać rękę na pulsie w tej sprawie.

400 mln zł na dopłaty do ubezpieczeń

W ustawie budżetowej w 2019 r. na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich przeznaczono 650 mln zł, a w 2020 r. kwota zmalała do 500 mln zł. W zatwierdzonej ustawie budżetowej na 2021 r. cz. 32, dział 010, rozdział 01026 widnieje zapis: Dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich - 400 mln zł. 

Z końcem listopada minister rolnictwa Grzegorz Puda podał w rozporządzeniu, że w 2021 r. dopłata do składki z tytułu ubezpieczenia upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych – wynosi 65% składki do 1 ha uprawy. Ponadto określono, że w 2021 r. maksymalne sumy ubezpieczenia 1 ha upraw rolnych wynoszą m.in.: 210 159 zł – dla warzyw gruntowych, 107 200 zł – dla drzew i krzewów owocowych, 42 245 zł – dla truskawek, 43 500 zł – dla ziemniaków, 12 639 zł – dla roślin strączkowych.

To wszystko stanowi potwierdzenie, że dopłaty w tym roku będą - mimo szerzących się plotek o ich ustaniu. Pytanie - dla kogo wystarczy, skoro już w ubiegłym roku próba zawarcia ubezpieczenia z dotacją przed skutkami gradobicia w sadach stanowiła swoisty tekst refleksu i loteryjnego farta?

Opisywaliśmy sprawę ubezpieczeń od gradobić w sadownictwie, które w ubiegłym roku trzeba było zwierać w połowie kwietnia, czyli praktycznie przed przymrozkami. W tym roku może być jeszcze trudniej, ponieważ w puli jest o 100 mln zł mniej dotacji niż w 2020 r. 

Dobrze jest wcześniej przygotować dokumenty, tak aby zdążyć z uzyskaniem ubezpieczenia. Stawki będą znane dopiero z rozpoczęciem akcji sprzedażowej, ale - zdaniem brokerów ubezpieczeniowych - raczej nie będą niższe niż w roku ubiegłym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI