Kredyty dla sadownika - jakie oferty wybierane są najczęściej?

Autor: Albert Katana / www.sadyogrody.pl 30 grudnia 2021 14:39

Kredyty dla sadownika - jakie oferty wybierane są najczęściej? Sadownicy i ogrodnicy posiłkują się kredytami / fot. shutterstock

Sadownicy i ogrodnicy posiłkują się kredytami. Najczęściej wybierają oferty dotyczące zapewnienia bieżącego finansowania z wykorzystaniem kredytów w rachunku bieżącym, kredytów obrotowych oraz kredytów inwestycyjnych - mówi w rozmowie z serwisem sadyogrody.pl Piotr Matwiej, doradca zarządu, Zespół Ekonomiczno-Regulacyjny, Związek Banków Polskich.

Według rozmówcy, oferty najczęściej wybierane przez sadowników i ogrodników dotyczą zapewnienia bieżącego finansowania z wykorzystaniem kredytów w rachunku bieżącym, kredytów obrotowych oraz kredytów inwestycyjnych. Dotyczy to banków, w których klienci jakimi są sadownicy i ogrodnicy mają swoje rachunki bieżące oraz banków, które mają dedykowane oferty dla sektora agro - w tym bankowości spółdzielczej.

Stawiasz na rozwój swojego gospodarstwa? Wybierz najlepsze możliwości!

Kredyty dla sadowników i ogrodników

Można mówić tutaj o dwóch zasadniczych ofertach kredytowych, które obejmują swoim zakresem kredyty inwestycyjne oraz kredyty obrotowe dla sadowników i ogrodników. Oferty te znajdziemy zarówno w bankach komercyjnych posiadających dedykowaną ofertę dla sadowników i ogrodników oraz w sektorze bankowości spółdzielczej, mającym bardzo szeroką gamę kredytów dla sektora agro - mówi Piotr Matwiej.

W jaki sposób ta oferta uwzględnia specyfikę działalności w produkcji owoców, czy jest to zróżnicowana oferta?

- Z reguły te oferty są zróżnicowane i dotyczą warunków finansowych, okresu kredytowania i ustanawiania prawnych form zabezpieczeń - mówi.

- W przypadku kredytów udzielanych na warunkach komercyjnych w odniesieniu do warunków finansowych oferty te obejmują kwotę od kilku tysięcy do blisko 2 mln złotych z okresem kredytowania od 1 do 5 czy tez nawet od 5 do 30 lat przy kredytach inwestycyjnych i 12 – 24 miesiące przy kredytach obrotowych - dodaje Piotr Matwiej.

I zaznacza, że odrębną kwestię stanowią kredyty inwestycyjne i obrotowe udzielane na warunkach kredytów preferencyjnych z dopłatami ARiMR, które mogą być udzielane na okresy do 15 lat w wysokości do 8 mln zł.

Ponadto mamy również kredyty klęskowe, które udzielane są na odtworzenie warunków funkcjonowania po klęsce zarówno w formule kredytów inwestycyjnych jak i kredytów obrotowych.

Na jaki cel najczęściej sadownicy i ogrodnicy biorą kredyty, na ile lat, na jakie kwoty?

Podstawowym celem finansowania są środki do produkcji oraz maszyny i urządzenia do przechowywania.

Okres kredytowania uzależniony jest od rodzaju kredytu, tj. do 12 - 24 miesięcy przy kredytach obrotowych, od 36 miesięcy do 240 miesięcy w przypadku kredytów inwestycyjnych. Odrębną kategoria stanowią kredyty klęskowe udzielane na okres do 48 miesięcy. Wartość kredytów mieści się w przedziale od 10 tys. do 8 mln zł. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI