Kredyty dla rolników: banki wstrzymują się z decyzjamifarmer.pl - 14 stycznia 2022 11:38


Jak podaje Framer.pl rolnicy ubiegający się o kredyty muszą uzbroić się w cierpliwość. Banki nie dadzą im odpowiedzi, póki rząd nie poprawi przepisów dotyczących egzekucji w gospodarstwie.

Jak podaje Gazeta Prawna, banki przyjmują i na razie nie odrzucają wniosków kredytowych od rolników, licząc że rząd naprawi błąd w przepisach. Ministerstwo Sprawiedliwości analizuje zaś skutki wejścia w życie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która praktycznie zamyka instytucjom finansowych możliwość dokonania zabezpieczenia pożyczek i kredytów na majątku rolnika.

Kilka dni temu, przed wejściem w życie nowelizacji, finansiści, przedstawiciele izb i organizacji rolniczych wystosowali wspólny apel do Ministra Sprawiedliwości o wstrzymanie lub pilne poprawienie przepisów. Jak na łamach GP informuje prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietrszakiewicz, efektem tego apelu są planowane rozmowy z parlamentarzystami i resortem rolnictwa.

Jk podkreśla farmer.pl sytuacja jest jednak patowa. Banki wstrzymały decyzje w sprawie kredytów dla rolników, oczekując szybkiej naprawy przepisów. Ministerstwo Sprawiedliwości stoi jednak najwyraźniej na stanowisku, że nic zmieniać nie musi, póki problemy przed którymi ostrzegają bankierzy, faktycznie nie wystąpią.

Więcej na Farmer.pl