Krajowy Plan Strategiczny dla WPR trafi do KE jeszcze w tym roku

Autor: PAP 22 grudnia 2021 09:21

Krajowy Plan Strategiczny dla WPR trafi do KE jeszcze w tym roku Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa o Krajowym Planie Strategicznym dla WPR

Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej zostanie przekazany Komisji Europejskiej do końca tego roku - zapowiedział na konferencji prasowej wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Jak podkreślił Kowalczyk, cytowany w informacji resortu, Krajowy Plan Strategiczny dla WPR jest najważniejszym dokumentem, który określi perspektywy finansowe i kierunki działań sektora rolnego. Zaznaczył, że zgodnie z wymogami zostanie on przekazany do Komisji Europejskiej do końca bieżącego roku.

Wicepremier poinformował, że w związku z ukierunkowaniem europejskiego rolnictwa na ochronę środowiska i ochronę klimatu, zmieniają się również zadania dla rolników. Wskazał, że w przyjętym przez Radę Ministrów dokumencie znalazły się zapisy dotyczące gospodarstw rolnych poniżej 50 ha, które to gospodarstwa otrzymają płatności w wysokości 102 proc. średniej unijnej.

System ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich

Podkreślił, że kolejnym, niezwykle ważnym zadaniem w nadchodzącym roku będzie zbudowanie i wdrożenie powszechnego systemu ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich, który będzie się opierał na dużej dotacji z budżetu państwa.

"W budżecie na rok 2022 mamy zapisane 1,5 mld złotych, aby dopłata do składek mogła być w maksymalnej wysokości 65 procent. W rezerwie budżetowej mamy również zabezpieczone 3 mld złotych. Te środki zapewniają ubezpieczenie w pełnym zakresie" - poinformował.

Wytłumaczył, że zgodnie z przyjętymi założeniami rolnik będzie pokrywał jedynie 1/3 składki, a budżet państwa 2/3. "Będziemy promować system oparty na towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych, w którym niewykorzystane środki w danym roku będą mogły przechodzić na rok następny i w ten sposób będą wpływały na obniżenie składek" - wskazał.

Narodowy Holding Spożywczy

Zapowiedział, że najważniejszym zadaniem na najbliższe miesiące będzie powołanie Narodowego Holdingu Spożywczego. "Po zdecydowanym przyspieszeniu działań ich finał powinien nastąpić na wiosnę, jeszcze przed zbiorami owoców miękkich" - wskazał. Według Kowalczyka powstanie holdingu powinno wpłynąć na przełamanie monopoli i zmów cenowych, które miały miejsce w przeszłości.

Wicepremier dodał też, że finalizowane są prace nad wprowadzeniem ustawy o rolniczych emeryturach, w której zawarte zostaną zapisy zrównujące w prawach rolników z powszechnym systemem emerytalnym. Dzięki temu - jak mówił - rolnik przechodząc na emeryturę nie będzie musiał pozbywać się gospodarstwa.

Emerytury dla rolników

Kowalczyk poinformował, że zrównany zostanie w ramach KRUS (do wysokości w ramach ZUS) poziom odszkodowania za utratę 1 proc. zdrowia - z 809 złotych do 1033 złotych. Zaznaczył, że jednocześnie zwiększony zostanie zasiłek chorobowy dla rolników z 10 do 20 zł dziennie, wzrośnie też z 15 zł do 30 zł zasiłek chorobowy związany z COVID-19.

Wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Szef resortu rolnictwa odniósł się również do problemów wynikających z ASF. Zwrócił przy tym uwagę, że oprócz dotychczasowych systemów wsparcia dla producentów trzody chlewnej podjęte zostały też działania mające na celu utrzymanie tej produkcji w przyszłości. "Podjęliśmy decyzję o dopłacie do 10 prosiąt w wysokości 1000 zł na jedną lochę" - wyjaśnił. Rozwiązanie to dotyczy prosiąt urodzonych od 15 listopada 2021 do końca marca 2022.

Minister zaznaczył, że resort kończy prace związane z rozporządzeniem, na mocy którego zwiększona będzie stawka dla rolników, którzy muszą zlikwidować stado z nakazu inspekcji weterynaryjnej. Stawka ma zostać zwiększona z dotychczasowego poziomu 36 groszy za dzień za 1 sztukę do poziomu 1 złotego, przy jednoczesnym zwiększeniu ilości sztuk z 50 do 200.

Zwrot akcyzy zawartej w paliwie rolniczym

Minister poruszył również takie tematy jak większy zwrot akcyzy zawartej w paliwie rolniczym (ze 100 do 110 litrów na 1 ha oraz z 30 do 40 litrów na jedną dużą sztukę przeliczeniową), korzystne rozwiązania dla rolników w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego, a także przedłużenie o dwa lata wykorzystania środków w ramach PROW 2014-2020. "Jest to niezbędne w okresie przejściowym, do czasu uruchomienia nowej perspektywy finansowej lat 2023-2027" - dodał wicepremier.

Budowa zbiorników retencyjnych

Poinformował także o finalizowaniu prac związanych z rozporządzeniem dotyczącym budowy zbiorników retencyjnych w gospodarstwach rolnych. Te zbiorniki będą mogły mieć powierzchnię nie większą niż 0,5 ha i głębokość do 3 metrów. Planowane jest wsparcie ich budowy do kwoty 15 tysięcy złotych na jeden zbiornik. Jednocześnie - jak mówił - trwają prace nad uproszczeniem procedur związanych z budową zbiorników retencyjnych w gospodarstwach.

Podkreślił, że przyszły rok to także prace legislacyjne związane z szerszym wsparciem w ramach programu Agroenergia. Według szefa resortu rolnictwa program ten daje nie tylko możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ale także sprzyja obniżeniu kosztów produkcji rolnej i zbudowaniu dodatkowego źródła dochodów dla rolników.

Kowalczyk przypomniał też, że finalizowane są także prace dotyczące poprawy dobrostanu zwierząt w ramach ustalenia wymogów weterynaryjnych dla schronisk dla zwierząt.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI