Kowalczyk za podjęciem działań interwencyjnych na rynku jabłek

Autor: gov.pl 17 listopada 2021 08:18

Kowalczyk za podjęciem działań interwencyjnych na rynku jabłek Kowalczyk: Sytuacja na polski rynku jabłek jest bardzo trudna!/ fot.pixabay.com

– W Polsce największe problemy występują aktualnie w sektorach wieprzowiny i jabłek – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk podczas posiedzenia Rady UE.

Najważniejszymi tematami omawianymi podczas posiedzenia Rady były: sytuacja na rynkach rolnych oraz przyjęcie konkluzji Rady ws. nowej strategii leśnej UE do 2030 r.

Wyzwania sektora wieprzowiny i jabłek

Ministrowie wysłuchali informacji Komisji i wymienili poglądy na temat aktualnej sytuacji na rynkach rolnych.

Komisja Europejska wskazała, że sytuacja na rynkach rolnych pod względem poziomu produkcji i cen jest generalnie dobra, z kilkoma wyjątkami. Jednocześnie jednak rolnictwo jest pod presją wysokich cen energii, co rzutuje m.in. na ceny nawozów, oraz znacznych kosztów transportu.

W ramach dyskusji wszyscy ministrowie wyrazili zaniepokojenie wpływem kosztów produkcji, zwłaszcza cen energii, paliw i nawozów na cały sektor rolny.

– W Polsce największe problemy występują aktualnie w sektorach wieprzowiny i jabłek – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk. 

Ceny jabłek spadły o 40-50 proc.

Bardzo trudna jest w Polsce sytuacja na rynku jabłek. Ceny spadły o 40-50% w stosunku do roku ubiegłego. Podjęcie działań interwencyjnych mających na celu stabilizację trudnej sytuacji na tym rynku jest uzasadnione.

– Ogromnym problemem dla rolników są nadal rosnące ceny nawozów. Kryzys nawozowy będzie miał wpływ na wzrost cen żywności, co może zagrażać zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego w UE – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Zaapelował do KE o podjęcie konkretnych działań, które ustabilizują bądź czasowo zrekompensują wysokie koszty nawozów, co przełoży się na ustabilizowanie cen środków produkcji dla rolników i cen żywności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI