×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kowalczyk: Plan strategiczny zapewni rolnikom godziwe warunki życia

Autor: PAP 11 lutego 2022 11:08

Kowalczyk: Plan strategiczny zapewni rolnikom godziwe warunki życia Zdaniem Henryka Kowalczyka, polski plan strategiczny zapewni rolnikom godziwe warunki życia. / fot. PAP/Leszek Szymański

Rolnicy zobaczyli, że Krajowy Plan Strategiczny i Wspólna Polityka Rolna nie jest taka straszna, jak ją niektórzy przedstawiają - powiedział w czwartek wicepremier Henryk Kowalczyk po posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa. Jego zdaniem, polski plan strategiczny zapewni rolnikom godziwe warunki życia.

Sejmowa komisja zajęła się w czwartek informacją na temat Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W początkowej fazie posiedzenia uczestniczył premier Morawiecki. Zapowiedział, że chce wprowadzić możliwość dopłat do zakupu nawozów, zaapelował do Komisji Europejskiej, by jak najszybciej udzieliła na to zgody polskiemu rządowi.

Plan strategiczny i Polityka Rolna

Po zakończeniu komisji wicepremier Kowalczyk powiedział, że podczas posiedzenia rozwiano wiele wątpliwości i mitów dotyczących polityki rolnej. "Myślę, że rolnicy zobaczyli, że plan strategiczny i wspólna polityka rolna nie jest taka straszna, jak niektórzy ją przedstawiają i jesteśmy w stanie ją zrealizować" - mówił Kowalczyk.

Dodał, że dyskusja o szczegółach będzie trwała. "Będziemy z panem komisarzem (Januszem Wojciechowskim - PAP) konkretyzować zapis w czasie negocjacji. Mam nadzieję, że Polska, która jako jedna z pierwszych złożyła plan strategicznych, również jako jedna z pierwszych ten plan będzie miała zatwierdzony" - zaznaczył.

Według Kowalczyka, polski plan strategiczny zapewni "godziwe warunki życia rolników, godziwą dochodowość, ale też z poszanowaniem środowiska i klimatu, ze stabilną przyszłością dla polskiego rolnictwa".

Krajowy Plan Odbudowy 

Kowalczyk był pytany o Krajowy Plan Odbudowy. "Polska nie rezygnuje z KPO. Oczywiście czekamy na decyzje ostatecznie, bo nie ma żadnych podstaw do blokowania KPO. Nie wyobrażam sobie rezygnacji dlatego, że te środki po prostu nam się należą i nie ma żadnych podstaw do ich blokowania" - dodał.

Podczas konferencji prasowej głos zabrał też europejski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który wyraził zadowolenie z dyskusji na posiedzeniu komisji. "Cieszę się z tej dyskusji, wiele sobie wyjaśniliśmy. Są kwestie, w dalszym ciągu wymagające poprawy w planie strategicznym. Potrzeba więcej w tym planie strategicznym zaangażowania w rozwój dobrostanu zwierząt, gospodarstwa ekologiczne" - dodał.

Wojciechowski poinformował, że Komisja Europejska przygotowuje komunikat dotyczący kwestii nawozów, który "odniesie się do polskich propozycji i określi co państwa członkowskie mogą zrobić, żeby pomóc rolnikom i producentom nawozów w tej bardzo ciężkiej sytuacji". Jak zapowiedział, komunikat w tej sprawie ma się ukazać 2 marca.

Senator PiS Jerzy Chróścikowski, przewodniczący solidarności rolników indywidualnych, zwrócił uwagę, że premier Morawiecki zadeklarował w czwartek uruchomienie środków krajowych na wsparcie rolnictwa. "To jest bardzo istotne. Rolników to cieszy i my jako rolnicy zwracaliśmy uwagę na wszystkie problemy w planie strategicznym. Cieszy nas to, że nie zamknięty jest krajowym planie strategicznym i możemy wnosić uwagi" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI