Dopłaty do nawozów będą niższe? Może nastąpić redukcja

Autor: PAP 09 maja 2022 12:20

Dopłaty do nawozów będą niższe? Może nastąpić redukcja Ilu rolników złożyło wniosek o dopłaty do nawozów ?/ fot.shutterstock.com

Według ARiMR do czwartku rano wpłynęło 82 tys. wniosków "nawozowych". Henryk Kowalczyk przyznał, że jeżeli okaże się, że wniosków jest więcej niż zakładano, to może nastąpić niewielka redukcja dopłat.

Trwa nabór wniosków o dopłaty do nawozów. Minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk powiedział, że w Polsce przeciętnie wysiewa się ok. 300-400 kg nawozów wieloskładnikowych na hektar. Jest to trochę poniżej średniej unijnej, ale ilość zużycia nawozów zależy od rodzaju uprawy. Jaka faktycznie ilość nawozów została wysiana, będzie wiadomo po złożeniu wniosków. Kowalczyk dodał, że jeżeli okaże się, że wniosków jest trochę więcej niż zakładano, to może nastąpić niewielka redukcja dopłat.

Zobacz: Dopłaty do nawozów: termin zakupu nawozów nie będzie wydłużony!

Szef MRiRW uważa, że w tym roku cena nawozów nie powinna się odbić na wysokości plonów, "bo rolnicy generalnie kupowali nawozy", a część miała jeszcze zapasy z ubiegłego roku. Najbardziej wrażliwe na nawożenie są: rzepak, kukurydza i buraki. Ale - jak mówił - same plony zależą nie tylko od nawożenia, ale także od wielu innych czynników, np. od kategorii gleby czy jej wilgotności.

Odnosząc się do cen gazu, minister podkreślił, że cena tego surowca jest największym kosztem produkcji nawozów i "raczej nie należy spodziewać się obniżki cen gazu", ale ważne jest by nie zaprzestano produkcji nawozów. Wyraził nadzieję, że "nawozy nie będą drożały".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI