Kosiniak-Kamysz, PSL: zaproponujemy "piątkę dla środowiska"

Autor: PAP 15 września 2020 09:54

Kosiniak-Kamysz, PSL: zaproponujemy "piątkę dla środowiska" Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL; fot. PTWP

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział w poniedziałek, że posłowie PSL-Kukiz'15 zgłoszą poprawki do projektu PiS ws. ochrony zwierząt. Ludowcy zaprezentują ponadto własną "piątkę dla środowiska", gdzie mowa będzie m.in. o walce z suszą, OZE oraz poprawie dobrostanu zwierząt.

Posłowie PiS złożyli w zeszły piątek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który zakłada m.in. humanitarne traktowanie zwierząt, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, bezpieczne schroniska, koniec z łańcuchami dla psów oraz utworzenie rady ds. zwierząt przy MSWiA.

Szereg zastrzeżeń do proponowanych przez PiS zmian ma Polskie Stronnictwo Ludowe. Kosiniak-Kamysz podkreślił w poniedziałkowej rozmowie z Polsat News, że popiera rozwiązania zmierzające do poprawy dobrostanu zwierząt, np. zakaz trzymania psów na łańcuchu. Przeciwny jest jednak pomysłom zmierzającym m.in. do ograniczenia tzw. uboju rytualnego, którymi - jak ocenił - prezes Kaczyński "dał w twarz polskiemu rolnikowi".

Zapowiedział, że PSL zaproponuje własną "piątkę dla środowiska". "Będzie w niej postawienie na małą retencję i ochrona Polski przed pustynnieniem i stepowieniem, będzie w niej poprawa dobrostanu zwierząt wszelakich, też wolno żyjących, będzie postawienie na odnawialne źródła energii, ale też wprowadzenie w ciągu dwóch lat zakazu używania oleju palmowego. Będzie też pójście w stronę prawdziwie ekologiczną, ale taką ważną, czyli zerowy VAT na zdrową żywność, żeby wspomóc ekologiczne rolnictwo" - powiedział szef ludowców.

Poinformował ponadto, że posłowie PSL-Kukiz'15 będą zgłaszać poprawki do projektu PiS. "Takie podejście do jednej z ważnych gałęzi, jaką jest polskie rolnictwo, przez partię, która dostała tyle głosów na wsi, jest obraźliwe. To jest niszczące polską wieś rozwiązanie, to jest ustawa antypolska" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRAWO I DOTACJE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI